فرهنگ اصطلاحات دنیای اینترنت

مهم ترین نوآوری در پس پرده ی IOTA “به هم پیچیدگی” ست.این سیستم با یک Ledger بدون بلاک توزیع شده, انقلابی بر پا کرده است این سیستم با Ledger مقیاس پذیر , با حجم بسیار پایین ,ضد کوانتوم ,برای نخستین بار امکان انتقال ارزش,بدون کم شدن حق الزحمه یا بهای واحد را فراهم ساخته است.این Ledger نوین توزیع شده به عنوان ستون استقامتی در شبکه ی داخلی به کار گرفته میشود.

IOTA در سال ۲۰۱۴ پا به عرصه گذارد.درابتدا اقتباسی بسیار دور از تکنولوژی بلاکچین بود اما بسیار پیشرفته تر و توسط خبر گذاریهای نو آوری محور همچون Forbes,Techcrunch,International Business Times وHuffington Post  مورد توجه قرار گرفت.

از مزایای IOTA میتوان به فاقد ماینینگ,بلاک و حق الزحمه بودن آن اشاره کرد.

Stratis یک پلتفرم سرویس دهنده بر پایه بلاکچین است که برای تسهیل کار نهادهای اقتصادی که علاقمند به بهره مند شدن از تکنولوژی بلاکچین هستند پدید آمده است.

Stratis موسسات را در ساخت سفارشی اپلیکیشن های موردنظرشان با تکنولوژی بلاکچین و با ویژگی های مورد نظر توانمند میسازد.با این روش روند رو به جلو را تسهیل بخشیده و چرخه ی دوام پروژه های بلاکچین محور را شتابدهی میکند.

استریتیز اجازه ی ساخت بلاکچین های مجزا و خصوصی سازی شده را به کاربر میدهد که قابلیت راه اندازی شدن توسط ارگانهای سوم شخص و با توجه به نیاز آنان را دارا میباشد.این بلاکچین ها (و چین های جانبی)توسط بلاکچین مرکزی استریتیز ایمن سازی می شوند و مشتریان Lite و API ها اجازه ی دسترسی به آن را دارند.

مزیتی که استریتیز برای موسسات دارد توانمند سازی آنان برای راه اندازی اپلیکیشن با تکنولوژی بلاکچین است و همه ی اینها بدون لزوم تقبل هزینه های داخلی و دشواریهای ساخت و نگهداری شبکه ی زیربنای بلاکچین خصوصی آنها خواهد بود.

Factom اولین تکنولوژی بر پایه بلاکچین است که در آن سیستم بایگانی غیر متغیر اعمال شده است و قابل استفاده در دنیای حقیقی کسب و کار است.از طریق ساخت لایه ای اطلاعاتی بر روی بلاکچین بیتکوین, Ledger توزیع شده در فکتوم میلیونها سند در دنیای حقیقی را که روی بلاکچین قرار داده شده اند تنها با یک Hash و با کمک جداسازی پنهانی ,ایمن سازی میکند.

تجار و حکومت ها می توانند برای بایگانی اطلاعات از فکتوم استفاده کنند که در نتیجه ی این استفاده اطلاعات غیر قابل شناسایی,پاک شدن یا پیش تاریخ شدن میباشند.

تکنولوژی فکتوم بایگانی غیر متمرکز اطلاعات را میسر کرده و تضمین میکند که یکپارچگی اطلاعات بایگانی شده کاملا بی عیب و نقص باقی خواهد ماند.

با تامبن شفافیت هرچه تمام تر ,فکتوم از حریم خصوصی کاربر در دنیای دیجیتال که روز به روز در حال گسترش است حفاظت میکند.

از آنجا که فکتوم یک پروتکل نامتمرکز توزیع شده بر مبنای Bitcoin است هیچ شخصی نمیتواند روی آن کنترلی اعمال کند. این سیستم توسط مردم در سراسر دنیا اداره میشود و همین تضمینی بر بقای کارکرد آن است.

توکن های فکتوم,فکتویید نامیده میشوند.فکتوییدها توکن های زیر ساختی هستند که به کاربر توانایی Hash کردن داده روی فکتوم را میدهند.عرضه و قیمت ابتدایی با میزان فکتوییدهای به فروش رفته در خلال فروش نرم افزار مشخص میشودعلاوه بر این فکتوییدها یک  روش ضد اسپم نیز هستند.

پیواکس (pivx) چیست؟

(PIVX:Private Instant Verified Transaction (X – تراکنش تاییده شده فوری و امنیتی

Pivx یک پلتفرم پیشرفته از ارز دیجیتال مانند بیت کوین است. این برنامه بر روی رایانه شما ایجاد شده و نگهداری می شود. مانند بیت کوین هیچ کنترل متمرکز بر این ارز دیجیتال وجود ندارد و آنها توسط یک دولت یا یک بانک ایجاد نمی شوند، بلکه توسط صاحبان و اپراتورهای masternode که توسط الگوریتم Seesaw PIVX پاداش داده می شوند، ایجاد شده اند. پیواکس اساسا همانند Dash است، اما همچنین دارای برخی از پیشرفت هایی است که به آن اجازه می دهد تا برخی از مشکلات که بیت کوین را برای مدت زمان طولانی درگیر کرده اند را حل کند.

PIVX از ژانویه ۲۰۱۶ از جعبه کد داش توسط S3v3nHacks و Coin-Server ساخته شده است. ابتدا آن را به عنوان Darknet منتشر کرد و بعد در تاریخ ۱ مارس ۲۰۱۷ به اسم Private Transacted Verified Transaciated به اختصار PIVX معرفی شد.
هدف اصلی پیو اکس این است که به انجام تراکنش ها به صورت فوری و خصوصی کمک کند. در حالی که ما در راه رسیدن به این هدف هستیم، برخی از ویژگی ها حال توسعه هستند و درآینده نزدیک ظاهر خواهند شد.

بیت دیل چیست؟

بیت دیل یک ارز دیجیتال است که اجازه انجام تراکنش ها را به صورت امن و خصوصی در سراسر جهان بین دو فرد حقیقی یا حقوقی را می دهد.
بیت دیل ترکیبی از دو روند در چهارمین انقلاب صنعتی جهان است: اقتصاد اشتراکی و ارزهای دیجیتال

چهارمین انقلاب صنعتی.

انقلاب صنعتی چهارم با معرفی تکنولوژی های تولید انبوه تغییریافته و انعطاف پذیر، اتوماسیون خود را از فرایندهای تولید به سطح جدیدی می رساند.این به این معنی است که ماشین ها به طور مستقل عمل می کنند و یا با انسان در ایجاد یک میدان تولیدی مشتری که همیشه در حفظ خود تلاش می کند، همکاری می کنند. دستگاه ها جایگزین یک نهاد مستقل می شوند که قادر به جمع آوری داده ها، تجزیه و تحلیل آن است.

اشتراک اقتصادی

اقتصاد اشتراکی یک اکوسیستم اجتماعی-اقتصادی است که با هدف تقسیم منابع انسانی، فیزیکی و فکری ایجاد شده است. و باعث نزدیک تر شدن وضعیت اقتصادی قشرهای مختلف جامعه و کاهش کاف طبقاتی می شود. این مورد شامل اشتراک تولید، توزیع، تجارت و مصرف کالا و خدمات توسط افراد و سازمان های مختلف است.

 

اهداف،وظایف و ویژگی های مثبت بیت دیل

اهداف بیت دیل

 • ایجاد موج جدیدی از ارزهای دیجیتال
 • در جامعه به طور گسترده مانند سایر ارزها استفاده شود.

وظایف بیت دیل

 • ایجاد سیستم متمرکز بیت دیل
 • ایجاد یک بازار مالی جدید

ویژگی های مثبت بیت دیل

 • اشتراک اقتصادی
 • ارزش بیت دیل با گذشت زمان افزایش می یابد.

دیجی بایت چیست؟

دیجی بایت (DigiByte) یک شبکه پرداخت غیر متمرکز و ارز دیجیتال است که به سرعت در حال رشد است و از بیت کوین الهام گرفته است. دیجی بایت به شما این امکان را می دهد که پولی را از طریق اینترنت مانند PayPal و Western Union، اما با پیشرفت های بسیاری از جمله تراکنش های فوق سریع با حداقل یا بدون کارمزد، انتقال دهید. شما فقط ظرف چند ثانیه بدون نیاز به ثبت نام یا هزینه های اضافی می توانید از آدرس های دیجی بایت پول دریافت کنید یا برای آدرس های دیجی بایت پول ارسال کنید.

 

کیف پول های الکترونیکی دیجی بایت

تراکنش های دیجی بایت از کیف پول الکترونیکی دیجی بایت(مانند بیت کوین) ارسال می شوند و به صورت دیجیتالی برای امنیت رمزگذاری شده اند. هر کس در شبکه می تواند به تراکنش ها و تاریخچه تراکنش های خود دسترسی داشته باشد. برای دانلود کیف پول دیجی بایت می توانید به سایت DigiByte.co مراجعه فرمایید.

 

چه کسی دیجی بایت ها را چاپ می کند؟

دیجی بایت ها هیچ فرم فیزیکی ندارند، آنها ایجاد شده و به صورت ارز دیجیتال توزیع می شوند. استخراج، در این مورد، به قدرت محاسبات بستگی دارد. همه می توانند دیجی بایت ها را با استفاده از رایانه خود بفروشند. همه چیز شما فقط یک کامپیوتر با برنامه های نرم افزاری مناسب است که به دنبال فرمول ریاضی برای تولید دیجی بایت هستند.

 

برنامه وظایف

اصلی مزایای دیجی بایت ارائه بستری برای پرداخت های امن به تجار و افراد مختلف است که به آسانی در تمام جهان قابل دسترس است.

 

برنامه چشم انداز و آینده دیجی بایت

ما معتقدیم که دیجی بایت به یک شبکه پرداخت غیر متمرکز و ارز دیجیتالی بزرگ تبدیل خواهد شد که میلیون ها نفر از مردم در سراسر جهان از آن استفاده خواهند کرد، در اینترنت،فروشگاه ها و یا فرد به فرد به راحتی و به سرعت و با کارمزد خیلی کم یا حتی بدون کامزد تمام عملیات های پرداخت را نجام خواهند داد.

 

ارکان اصلی شرکت

امنیت کامل: اولویت شماره یک ما امنیت شبکه و کاربراست و آن را برای همیشه و همیشه حفظ خواهد کرد.
معاملات سریع: ما در تلاش برای ایجاد سریع ترین معاملات غیر متمرکز ممکن است.
غیرمتمرکز در سراسر جهان: شبکه را همیشه باز نگه داشته، شفاف و قابل دسترس باشد.
سهولت استفاده: دیجی بایت برای همه افراد قابل درک و استفاده خواهد بود.
نوآوری تکاملی: همیشه سعی خواهیم کرد که بهتر از گذشته باشیم.

 

خط مشی شرکت

دیجی بایت: طبق فعالیت های شرکت، باید در مدت ۲۱ سال بیش از ۲۱ میلیارد دیجی باید تولید شده باشد.

بلاک: یک گروه از تمام تراکنش های ارسال شده در شبکه دجی بایت در یک فریم زمان ۳۰ ثانیه. فکر می کنم یک بلاک مانند یک صفحه گسترده اکسل است که لیست تاریخچه آدرس محل تمام دیجی بایت ها در یک نقطه معین و زمانِ مشخص است.

استخراج: اساس استخراج پردازش تراکنش ها است. هر کسی می تواند یک استخراج کننده با استفاده از دسکتاپ، لپ تاپ و یا قدرت محاسباتی تلفن همراه خود باشد.

 ای.سی.او ها (ICOs): مدل جدید سرمایه داری Blockchain

 
 آی.سی.او  (ICO) یک مفهوم نوظهور در پروژه های سرمایه گذاری جمعی (crowdfunding) در صنعت Cryptocurrency و Blochchain است.
 
ایکو در واقع عرضه اولیه کوین است، رویدادی که گاها از آن با لفظ “crowdsale” هم یاد می شود و زمانی برگزار می شود که یک شرکت بخواهد Cryptocurrency خودش را با هدف تامین سرمایه منتشر کند. در این رویداد معمولا تعداد مشخصی کوین  منتشر می شود.
 
 در  نتیجه ی این رویداد شرکت سرمایه لازم برای توسعه محصول را کسب می کند و مشتریان هم سهام  خود را دریافت می کنند و مالکیت کامل این سهام را  بدست می آورند.

 

 سهامداران می توانند این سهام را با هدف  استفاده از خدمات نگه دارند و یا برای کسب سود اقدام به فروش کنند.
 
استارت آپ های زیادی از این عرضه اولیه برای افزایش سرمایه بهره برده اند. طبق تحقیقات صورت گرفته توسط شرکت Smith+Crown این شرکت ها در سال گذشته ۲۶۰ میلیون دلار سرمایه جذب کردند و از ابتدای سال  ۲۰۱۷ ، ۵۶۰ میلیون دلار سرمایه جذب شده است.
 
 ایکوها به عنوان یک جایگذین برای crowdfunding در نظرگرفته شده اند و در حال تغییر نحوه ی تامین سرمایه استارت آپ ها هستند و  اساسا راهی برای استارت آپ های Blockchain برای تامین سرمایه ورای از سیستم های موجود است.
 
فرق این نوع سهامداری با سهامداری سنتی این است که سهام های سنتی برای فروش نیاز به تایید و نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار دارند در حالیکه برای این نوع سهامداری که بیشتر شبیه مجوزی برای استفاده از خدمات خاصی در Blockchain است، اینطور نیست.

کومودو Komodo چیست ؟

Komodo پول امن و خصوصی با دروازه پرداخت مستقل است. پلتفرم کوکودو همچنین قراردادهای هوشمند و راه حل های مبتنی بر بلاک چین را برای صنایع ارز های دیجیتال ارائه خواهد کرد. این پلتفرم با ایجاد امنیت و حمایت از بلاک چین های شخص ثالث، برنامه های کاربردی قدرتمند، با ویژگی های مخصوص ارائه می دهد. همچنین کومودو با ارائه راهکارهایی برای دستیابی به پایداری قیمت به صنایع ارز های دیجیتال کمک می کند.

 

ارزهای کومودو

سکه های کومودو را می توان به ۳۲ ارز مختلف کومودو تبدیل کرد. این ارزها به ارزهای فیات محلی تقسیم شده و بنابراین ارزش پایدار را حفظ می کنند. هر ارز دارای بلوک های خاص خودش است و در این خصوص مانند هر نوع رمزنگاری دیگر رفتار می کند. ارزهای کومودو به آسانی به ادغام زیرساخت های بلاک چین های موجود می پردازند.

بیت کوین دارک چیست؟

بیت کوین دارک (BTCD) یک ارز دیجیتال برمبنای الگوریتم Pow and Pos (پاداش استخراج) است که دقیقا همانند بیت کوین عمل می کند. تفاوت بیت کوین و بیت کوین دارک به نوع توسعه و پیشرفت آن است. بیت کوین در حال حرکت به سمت شفافیت تراکنش هاست، اما بیت کوین دارک تلاش می کند که سیستم غیرمتمرکز و ناشناس خود را حفظ کند.در بیت کوین دارک زمان هر بلاک ۶۰ ثانیه است و در مجموع ۲۲ میلیون از آن تولید خواهد شد. پس از اعلام پلتفرم کومودو توسط تیم SuperNet BitcoinDark ، بیت کوین دارک می تواند برای سکه های KMD مبادله شود و تا سال ۲۰۱۸ ادامه خواهد یافت. تکنولوژی BTCD در پلتفرم KMD پیشرفت بیشتری خواهد داشت.

 

معرفی بیت کوین دارک از زبان مدیر این شرکت:

“بیت کوین دارک یک پلتفرم ارز دیجیتال است که به دنبال غلبه بر بسیاری از معایب جهان مالی کنونی است. علاوه بر این: ما به طور کلی بر این باوریم که همه باید به صورت امن و بدون هزینه تراکنش های خود را توسط درگاه های پرداخت جهانی در سراسر دنیا انجام دهند.”

 

لایت کوین در تاریخ هفتم اکتبر سال ۲۰۱۱ در گیت‌هاب (GitHub) توسط چارلز لی (Charles Lee) معرفی شد.

لایت کوین(litecoin) یک ارز دیجیتالی همتا به همتا  (peer-to-peer) یا به اختصار (P2P) میباشد و همانند بیت کوین یه سکه اینترنتی و تازه تاسیس می باشد. به دلیل امنیت شبکه و حمایت گسترده به دومین ارز اینترنتی پرطرفدار در دنیا تبدیل شده است. در واقع از بیت کوین به عنوان طلای نوین و از لایت کوین به عنوان نقره نوین یاد میکنند. این ارز تازه تاسیس ،در مراحل ابتدایی به سر می برد و احتمال جهش قیمت درآن بسیار است.

لایت کوین(Litecoin) یک ارز اینترنتی بر پایه شبکه انتقال فرد به فرد (peer-to-peer) و با هزینه انتقال تقریبا صفر و اتقال آنی می باشد. لایت کوین(Litecoin) یک شبکه انتقال open source و بدون مقامات مرکزی و کنترل متمرکز می باشد.

معادلات پیشرفته ریاضی باعث امنیت شبکه موجود و همچنین به افراد این اجازه را می دهد که مقدار موجودی خود را کنترل نمایند. از خصوصیات بارز آن سرعت بیشتر آن در انتقال و همچنین بهبود فرایند نگهداری آن توسط افراد می باشد.هر بلاک در هر ۲.۵ دقیقه تولید می شود و برای استخراج آن از GPU CPU استفاده میکنند برای همین شما می توانید همزمان با بیت کوین آن را استخراج کنید. در مجموع ۸۴ میلیون لایت کوین استخراج خواهد شد.

Nxt یک پلتفرم مبتنی بر بلاک چین منبع باز است که بر روی عملکرد اول پیشگامان ارز دیجیتال مانند بیت کوین ایجاد می شود. پلت فرم Nxt شامل بسیاری از ویژگی های اصلی، مانند صرافی، بازار و سیستم رأی گیری و ارز دیجیتال آن است. Nxt به سادگی و برای همه افراد قابل استفاده است. به عنوان مثال، استفاده از ارز Nxt به عنوان یک سیستم پرداخت محدود نمی شود همچنین برای توسعه دهندگان، از طریق برنامه رابط برنامه کاربردی Nxt (API)، برنامه های مبتنی بر بلاک چین را ایجاد می کند.

ارز های دیجیتال مختلفی وجود دارند که برخی از آن ها راه حل های خلاقانه بهتری نسبت به دیگران ارائه می دهند. متاسفانه، طی چند سال اخیر تعداد قابل توجهی ارز دیجیتال کپی شده به وجود آماده است که هیچ ارزشی ندارند. اما Decred یکی از پروژه هایی است که اخیرا مورد توجه قرارگرفته است. اکنون بررسی آنچه Decred ارائه داده است می پردازیم.

 

DECRED چیست؟

فعالیت دیکرد مربوط به ساخت یک ارز دیجیتال سورس باز و جلو رونده است. هدف اصلی آن استفاده از یک مدل دولتی برای کمک به جامعه است که بر اساس تکنولوژی بلاک چین ساخته شده است. همچنین این ارز دیجیتال از مدل proof-of-working (اثبات کار و دریافت پاداش) استفاده می کند که همه افراد می توانند استخراج کننده باشند.

این پروژه با استفاده از یک سیستم هیبریدی منحصر به فرد و مدل PoW (اثبات کار) همراه با PoS (اثبات سهام) کمک می کند تا یک ارز قوی ایجاد شود. صرفه نظر از نوع سخت افزارهای افراد مختلف، اینکه تمام افراد می توانند استخراج کننده باشند بسیار جذاب است.

دیکرد اولین بار در سپتامبر ۲۰۱۵ راه اندازی شد و شهرت زیادی در زمینه ارز پیدا کرده است. این موضوع به دلیل ویژگی های فنی هوشمندانه این سیستم منحصر به فرد است. به عنوان مثال، سیستم نظر سنجی Decred توجه کاربران را به خود جلب کرده است که روش مناسبی برای بهتر شدن این شرکت در آینده ارز های مبتنی بر بلاک چین است.

گیم کردیتز GameCredits چیست ؟

GameCredits یک پلتفرم ارز دیجیتال است که با هدف ارائه یک سیستم منحصر بفرد، امن و قوی با هدف جایگزینی گزینه های موجود و مکانیزم های خرید موجود در بازی ها، با تکنولوژی بلاک چین ایجاد شده است.

در صنعت بازی پرداخت و تراکنش های داخل بازی همواره یکی از مشکلات گیمرها و شرکت های بازی سازی بوده است. GameCredits با ارائه سیستم پرداخت و ساخت یک ارز دیجیتال این مشکل را تا حد زیادی حل کرده است. شما می توانید با خرید این ارز از داخل بازی های مختلف آیتم های مورد نیاز خود را سریع و امن خریداری نمایید. اگر چه از بیت کوین هم در صنعت بازی استفاده می شود، اما GameCredits با بستن قرارداد های تجاری با شرکت های بازی سازی سعی در به دست گرفتن بازار گیم دارد.

بایت بال Byteball چیست ؟

بایت بال یک پایگاه داده غیرمتمرکز با ارزدیجیتال بومی خود به نام Bytes است، که استخراج آن بر خلاف بیشتر ارزهای دیجیتال نیاز به PoW یا PoS (اثبات کاری و اثبات سهامی) ندارد.این ارز همچنین از بلاک چین استفاده نمی کند. در عوض، بایت بال تراکنش ها را با رمزگذاری هش ها از تراکنش قبلی به بعدی لینک می کند. این لینک ها بین تراکنش ها یک Direction Acyclic Graph) DAG) را تشکیل می دهند. از آنجا که بایت بال هیچ بلاکی ندارد،سایز بلاک در اینجا مشکلی محسوب نمی شود.

بایت بال می تواند به عنوان وسیله ای برای انتقال ارز بین کاربران توسط ارز Bytes یا دیگر ارز هایی که می توانند به سیستم تعریف و تبدیل به Bytes شوند، استفاده شود. کامزد های هر تراکنش برخلاف بیت کوین نسبت به میزان Bytes که در تراکنش وجود دارد محسابه می شوند، مثلا کامزد تراکنش ۴۰۰ Bytes کمتر از ۳۰۰ Bytes است. اما در بیت کوین کامزد بر اساس درصد و زمان ثبت توسط بلاک چین محاسبه می شوند و حجم بیشتر هر تراکنش درصد کمتری کارمزد داد.

در بایت بال می توانید بدون نیاز به ثبت نام و با دانلود کیف پول موردنیاز خود به آدرس های بایت بال سراسر جهان فوری و امن پول واریز کنید و یا دریافت کنید. بایت بال همچینین یک سیستم پیشبینی وقایع دارد که می توانید با پیشبینی وقایعی مثل قیمت ارز ها و رویداد های ورزشی کسب درآمد کنید.

در این سیستم یک GByte برابر با ۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰ Bytes است.

سیاکوین Siacoin چیست ؟

سیاکوین یک ارز دیجیتال برای پلتفرم ذخیره سازی فعال Sia است. در این پلتفرم به طور معمول، کاربران با ذخیره سازی دیسک از رایانه های شخصی خود کمک می کنند تا یک شبکه غیر متمرکز ایجاد کنند. این ارز مخصوص تسهیل پرداخت های غیر متمرکز طراحی شده است. این پلتفرم دقیقا مانند بیت کوین مبتی بر بلاک چین است و از مدل ‘proof of work’ (اثبات کار برای دریافت پاداش ) پیروی می کند. نکته مهم این است که سیاکوین یک رقیب مستقیم برای بیت کوین نیست. بیت کوین ارز هدف است به طوری که بیت کوین شبکه sia را فعال می کند.

قرارداد فایل چیست؟

قرارداد فایل شبکه Sia توافق میزبان و اجاره کننده است . همه افراد با سیاکوین می توانند از یک میزبان در شبکه، فضای ذخیره سازی اجاره کنند. این مورد به عنوان پرونده ذخیره سازی در بلاک چین ثبت می شود. میزبان در این سیستم با دادن فضای ذخیره سازی پاداش دریافت خواهد کرد.

Lisk (لیسک) چیست؟

لیسک یک شبکه غیر متمرکز مانند بیت کوین، Nxt و یا بیت شیرز است.توکن و کد های لیسک LSK نامیده می شوند. این پلتفرم از مدل Proof of Work ( اثبات کاروپاداش) مانند بیت کوین یا Proof of Stake ( اثبات سهام و پاداش) مانند Nxt استفاده نمی کند. لیسک از الگوریتم اجماع که در بیت شیرز هم استفاده شده است، استفاده می کند که با نام مدل Delegated Proof of Stake شناخته می شود. این بدان معناست که هر کاربر دارای LSK می تواند به نمایندگان mainchain که امنیت شبکه را تامین می کنند رای دهد. حداکثر ۱۰۱ نماینده می توانند فعالیت کنند و پاداش دریافت نمایند که به این معنی است که انگیزه زیادی برای تبدیل شدن به نماینده فعال وجود دارد. پس مجبور هستند کاربران را راضی نگاه دارند تا بتوانند رای کاربران را دریافت کنند.

Lisk یک ارز دیجیتال است و توکن آن LSK نامیده می شود. برای ارسال LSK از یک حساب به حساب دیگر حدود ۱۰ ثانیه طول می کشد. پس در حدود ۱ دقیقه می توان تراکنش را تمام شده دانست. لیسک مانند اتروم قادر به اجرای قراردادهای هوشمندانه است و می تواند نرم افزار ها را بر روی آن توسعه داد. همچنین لیسک با جاوا کد گذاری شده است که اجازه می دهد توسعه دهندگان بدون نیاز به یادگیری زبان برنامه نویسی جدید از آن استفاده کنند.

دوج کوین Dogecoin چیست ؟

دوج کوین یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز در حال رشد و شبیه به بیت کوین است که بسیار امن،فوری و کاملا خصوصی قابل استفاده است. شما می توانید از آن برای خرید کالاها و خدمات یا تغییر به ارزهای دیگر(دیگر ارزهای دیجیتال یا ارزهای سنتی مانند دلار یا یورو) استفاده کنید.

کیف پول های دوج کوین را می توانید بر روی کامپیوتر،تلفن همراه و یا سایت های نگهداری داج کوین ذخیره کنید. یکی از کارآمد ترین استفاده های داج کوین “پاداش” برای آن دسته از کاربران اینترنت است که محتوایی عالی را ایجاد یا به اشتراک می گذارند و در قبال آن به آنها دوج کوین اهدا می شود.

 

مراحل استفاده از داج کوین

شروع کار با داج کوین بسیار آسان است.

مرحله ۱: کیف پول الکترونیکی دوج کوین خود را از اینجا دانلود کنید.
مرحله ۲: از صرافی دوج کوین بخرید.
مرحله ۳: از دوج کوین خود استفاده کنید!
مرحله ۴: هر چند وقت یکبار کیف پول الکترونیکی خود را آپدیت کنید.

استیم Steem چیست ؟

استیم یک پلتفرم ارز دیجیتال مبتنی بر بلاک چین(متعلق به شرکت Steemit) است که بر پایه رسانه های اجتماعی فعالیت دارد. ارز دیجیتال استیم با واحد STEEM معرفی شده است. در استیم تمام افراد می توانند با فعالیت در سیستم پاداش دریافت کنند.

 

تفاوت استیم با بیشتر ارزهای دیجیتال چیست؟

در تمام پلتفرم های رمز نگاری پاداش ها با توجه به فعالیت به کاربران داده می شود. در استیم فعالیت به سادگی رای دادن یا لایک کردن به یک پست در فیسبوک یا اینستاگرام است. در استیم با ایجاد محتوا یا در اختیار قراردادن رایانه شخصی خود برای شبکه می توانید STEEM دریافت کنید.

 

پاداش نویسندگان محتوا یا پردازشگران چگونه پرداخت می شود؟

دقیقا مانند فرایند استخراج بیت کوین، استیم هم با استفاده از فناوری بلاک چین پاداش نمایندگان را ۲۴ ساعت پس از درج آرا یا محتوا و یا پردازش، پرداخت می کند.

آیا می توان دست به یک کلاهبرداری چند میلیارد دلاری زد که درست جلوی چشمان ما ترتیب آن داده شده؟

بیت کانکت نمونه ای از این دست می باشد که به ما جواب مثبت می دهد، بله امکان آن وجود دارد.
حدود یکسال زمان برد که بیت کانکت به ارز دیجیتال تبدیل شده و پلتفرم سرمایه گذاری آن مورد بازدید واقع گردد، اما موسسان و نگهدارندگان آن به این دلایل نیست که خواهان آن هستند. بیت کانکت تقریبا بلافاصله به چنان سود دهی رسید که گوییی نوه نتیجه های چارلز پانزی از پایه گذاران این سایت هستند!

بازگشت دو رقمی سرمایه بصورت ماهیانه! تضمینی! احتمالا چیزی این میان هست که جور در نمی آید!

 

واقعیت نسبتا عجیب در اینجا این است که این وعده ها ممکن است در واقع برای مدت کوتاهی امکانپذیر باشند. قیمت ها دوباره بسرعت افزایش خواهند یافت اما لازم است بیت کانکت را از این فاجعه ای که یقینا رخ خواهد داد، نجات دهیم.
ممکن است ربات معاملاتی وجود داشته باشد که آنها اختراع کرده اند و قادر است بازار پر رزق و برق ارز را طی سال ۲۰۱۷ پیش بینی کند.آنها گفتند:

اما نگران نباشید، نرم افزار اختصاصی و فاقد ریسک ما را دانلود کنید و به تماشای واقعه جادویی بنشینید!

در مقایسه با معیار سرمایه گذاری ۱۰،۰۰۰ دلاری، اعتباری بالغ بر ۲۵ درصد بازگشت طی یک دوره چهار ماهه و با سود دهی و اضافه کردن ۹،۰۰۰ دلار به سرمایه اصلی به سرمایه گذاران داده می شود. چقدر هیجان انگیز! من را هم ثبت نام کنید

این برنامه زیرمجموعه گیری(referral program) یک نقطه اتکا کلاسیک برای آنهاست و آنها چیزهای شگفت انگیزی که مطرح می کنند که پانزی در سالیان دور انجام می داد.
فقط کافیست این را بگویم که فقط اگر هر کدام این برنامه ها درصدی از جدیدترین سرمایه گذاری سرمایه گذاران را بخود اختصاص دهد یا زیرمجموعه جدید بگیرند میتوانند پول افراد قبلی را بازگردانند.
در حال حاضر این مدل قیمت ها و علاقه و هیجان بسیاری که در این زمینه وجود دارد بر این حقیقت سایه افکنده است و بیت کانکت در این ناآگاهی همچنان بکار خود ادامه می دهد.
افرادیکه از روی سادگی وارد این طرح بیت کانکت شده اند، می توانند دیوانه وار گرفتار این برنامه ها شوند. من تصور می کنم که تعداد بسیاری از این افراد دارای تجربه کمی در امر سرمایه گذاری می باشندو این (در آینده نزدیک) یک طوفان سهمگین خواهد بود.

NEM یک ارز دیجیتال همراه به همراه و یک پلتفرم برحسب بلاکچین است که در ۳۱ مارس ۲۰۱۵ راه اندازی شد.به جاوا نوشته و با ورژن  C++  در حال اجراست. NEM با هدف توزیع گسترده بنا نهاده شده و ویژگی های نوینی شامل الگوریتم ثابت اهمیت (POI) ,حسابهای چندین امضا،پیام رسانی کدگذاری شده و سیستم Eigentrust ++ اعتباری را به بلاکچین معرفی کرده است.

نرم افزار بلاکچین NEM  در یک بلاکچین تبلیغاتی به نام Mijin به کار گرفته شد که توسط نهادهای اقتصادی و شرکتهای خصوصی در ژاپن و سراسر دنیا درحال ازمایش و بررسی است NEM را یک کاربر فعال در فروم Bitcoin talk  با نام Utopianfuture تحت تاثیر NXT ساخت.طرح ابتدایی NEM با هدف استفاده در فورک NXT بود که این طرح سرانجام به نفع یک کد بیس کاملا جدید متوقف شد.

 

در ۱۹ ژوئن ۲۰۱۴ یک فراخوان عمومی برای مشارکت ,در فروم Bitcointalk آغاز شد.هدف این فراخوان ایجاد یک ارز دیجیتالی اجتماع محور بود.پروژه ی NEMدر آن زمان دارای هویت قانونی نبود اما تلاشهایی در زمینه تغییر این شرایط انجام شد.جامعه ی هدف برای توزیع NEM مشارکتهایی با مبلغ حدودی ۲٫۲۵ میلیون XEM بود.پیشروی پروژه افراد را قادر میساخت تا سهامهای خریداری شده شان را ازگرو خارج کنند.باتوجه به قانونی نبودن NEM گمان میرفت سهامدارانی که سهامهایشان را ازگرو خارج میکردند پروژه را ترک کنند.در نتیجه ضرب العجل ۸ ماهه مبتنی بر خارج کردن سرمایه هایی که درخواستی برای آنها وجود ندارداز مراحل بعدی پیشروی NEMمشخص شد.

ورژن Alpha در ۲۵ ژوئن ۲۰۱۴ شروع به کار کردو متعاقب آن ورژن Beta در ۲۰ اکتبر ۲۰۱۴ راه اندازی شد.NEM اولین ورژن ثابت خود را در ۳۱ مارس ۲۰۱۵ به بیرون داد.به روز رسانی اساسی در اکوسیستم NEM منجنیق Catapultنام گأاری شده است که به صورت تخمینی قرار براین بود که در یک چهارم ابتدایی ۲۰۱۷ منتشر شود که البته این انتشار به ربع دوم سال ۲۰۱۷ موکول شد.

سیسکوین Syscoin چیست؟

سیسکوین یک شبکه جهانی مبتنی بر بلاک چین و یک پایگاه داده غیرمتمرکز است. سیس کوین همچنین یک ارزدیجیتال، آلت کوین و یک توکن تجاری قابل استفاده است. سیسکوین بر روی یک فورک از پروتکل بیت کوین، براساس روش استخراج بیت کوین ایجاد شده است و یکی از امن ترین شبکه های حال حاضر جهان است.

 

این شبکه هدف اصلی ساتوشی ناکاموتو یعنی ایجاد بازار بر بلاک چین را تکمیل کرد، اما این همه کار نیست. سیس کوین انقلابی در ارز دیجیتال ایجاد کرده است که اماکاناتی مانند انجام تراکنش ها با کارمزد نزدیک به صفر، سرعت باورنکردنی و زیر ساخت هایی برای امنیت کسب و کار و تجارت و داده ها را ارائه می دهد. سیسکوین صرفا در مورد پول و تجارت نیست بلکه توانایی جذب انواع مختلف کسب و کار را در زمینه بلاک چینی دارد. از سیستم eBay و Street Stores تا برنامه های پزشکی، بیمه و بازی، شبکه غیر متمرکز سیس کوین به نفع همه است!

 

سیسکوین همه کاره

سیسکوین مانند چاقوی جیبی چندکاره در بین سیستم های ارزدجیتال بسیار کاربرد دارد.. مجموعه ای از ویژگی های ما و قراردادهای هوشمند می تواند برای صدها نفر از موارد استفاده مختلف برای ارائه خدمات غیر متمرکز به طور مستقیم دربلاکچین استفاده شود. بر خلاف سایر ارزها، قراردادهای هوشمندانه سیسکوین سخت تر شده و نمی توان آنها را دستکاری کرد.سیسکوین برای موارد زیر قابل استفاده است.

 • بازرگانی تقسیم شده
 • گواهینامه های دیجیتال
 • سیستم هویت
 • خدمات چند کاربره
 • پیام رمزگذاری شده
 • سپرده های متقابل
 • مديريت بازار
 • بیش از ۳۰ گزینه پرداخت
 • ثبات قیمت
 • داده های خصوصی
 • ارائه موقعیت جغرافیایی
 • کامزدهای پویا و متغیر
 • حمل و نقل
 • سیستم رتبه بندی و رای گیری

برنامه مدار یکپارچه خاص (ASIC) یک تراشه کامپیوتری است که فقط برای انجام کار خاصی به کار می رود. از آنجا که برای استخراج بلاک های داده های کریپتوکارنسی، فضا و زمان زیادی لازم است بعضی از ماینرها تمام دستگاه ها را کنار گذاشته یا بخشی از رایانه های خود را به قسمت های کوچکتر تفکیک می کنند تا بتوانند کار مورد نظر خود را انجام دهند.

این مفهوم نوعی “تصاحب خصمانه” از عمل کریپتوکارنسی (cryptocurrency) است. این امر از نظر تئوری امکان پذیر است اما اکثر متخصصان صنعت بر این عقیده پایبند نیستند. فرآیند ماینینگ بلاک (mining block) داده های ارز دیجیتال معمولا وقت و انرژی قابل توجهی را می طلبد. شایان ذکر است که یک ماینر یا ماینینگ پول (mining pool) می تواند منابع محاسباتی لازم را برای کنترل ۵۰ درصد از کل محاسبات انرژی اختصاص داده شده به شبکه ارز را صرف کند و زمانی که آنها کنترل بیشتری از کار را در دست بگیرند می توانند بر کار مسلط شوند و خسارت وارد کنند. برای مثال می توانند معاملات فعلی و جدید را لغو کنند و مانع ایجاد بلاک های داده جدید و ارز شوند. همچنین قادرند وقفه زیادی در کار ایجاد کنند اما نمی توانند ارز را “سرقت” کنند یا حساب های دیگر سرمایه گذاران را هک کنند.

بدست آوردن بیش از ۵۰ درصد از زمان محاسبه ارز دیجیتالی شبکه مستلزم صرف زمان و انرژی زیادی می باشد که این امر هزینه زیادی را می طلبد. به علاوه، این درصد از زمان محاسبه باید در بیش از یک دوره زمانی معقول برای هر نوع آسیب وارده ثابت بماند. این درصد بسیار چشمگیر یک تهدید بالقوه برای رسانه ها محسوب می شود اما بعید است که اتفاق بیفتد. انجام این کار به سختی اش نمی ارزد.

لیک جنبشی برای ایجاد یک بازار جهانی واحد با دسترسی برابر برای همه است. ما با یک مبادله خارجی شروع می کنیم و به سهام، درآمد ثابت، کالاها و سایر کلاس های دارایی گسترش می دهیم. سیستم Lykke Corp، که در سوئیس اایجاد شده است، سهام خود را در قالب لیک کوین در بلاک چین منتشر کرده است.

 

لیک lykke چیست؟

لیک یه پلتفرم سورس باز است که بر پایه بلاکچین فعالیت می کند. ارزدیجیتال لیک، لیک کوین نام دارد. مانند بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال، می توانید لیک کوین ها را با دانلود کیف پول الکترونیکی نگهداری کنید و به صورت فوری و بسیار امن تراکنش های خود را انجام دهید.

انت شرز AntShares چیست ؟

انت شیرز یک ارز دیجیتال و یک پلتفرم مبتنی بر بلاک چین است که توسط تیم چینی OnChain طراحی و توسعه یافته است. ارزش ارز انت شیرز (ANS) افزایش چشمگیری داشته است و این باعث شده خیلی از علاقه مندان آن را «اتریوم چینی» بنامند.

 

انت شیرز مانند بیشتر ارزهای دیجیتال قابل استفاده بر روی کیف پول الکترونیکی است. این شبکه همچنین قرار است که ارز دیگری به اسم انت کوین را ارائه کند که هنوز اطلاعاتی از نحوه معرفی آن در دسترس نیست. انت شیرز با نام «Neo» نیز شناخته شده است.

مونرو Monero چیست ؟

مونرو یک ارز دیجیتال امن، خصوصی و غیر قابل ردیابی است. ممکن است فکر کنید که بیت کوین یا اتریوم هم این ویژگی ها را دارد، اما تراکنش های این ارز ها قابل ردیابی هستند. مونرو یک ارز دیجیتال است که از یک رمزنگاری مختلف برای ویژگی های خاص استفاده می کند.

 

پروژه Kovri مونرو (به زودی) حتی آدرس آی پی شما را نیاز از دید شبکه مخفی می کند و هیچ کس و هیچ چیز قادر به رویت جزئیات تراکنش نخواهد بود.

مونرو یک جامعه مردمی است که بهترین و با استعداد ترین پژوهشگران و مهندسان آنرا بنا کرده اند. بیش از ۲۴۰ توسعه دهنده حرفه ای در ساخت پروژه مونرو همکاری کرده اند. آزمایشگاه تحقیقاتی مونرو، تیم توسعه دهنده اصلی و انجمن توسعه دهندگان دائما در حال گسترش مرز های امنیت و ارتقا این ارز دیجیتال هستند. بر خلاف باور برخی از کاربران مونرو یک شرکت نیست و هیچ مالک و یا هیئت مدیره ای ندارد. مونرو نوعی ارز مانند بیت کوین یا اتریوم است.

 

مونرو، پول سریع و امن

با مونرو می توانید خیلی سریع و امن و بدون واسطه (بانک و موسسات مالی) در همه جای جهان تراکنش های خود را انجام دهید.

 

روش تهیه مونرو

مونرو توسط کارت های گرافیکی (GPU) قابل استخراج است .شما می توانید با در اختیار قراردادن  کامپیوتر قدرتمند خود برای شبکه، ارز مونرو با نام XMR استخراج کنید و از آن استفاده کنید. همچنین مونرو را می توانید از صرافی های معتبر خریداری کنید.

کوانتوم Qtum چیست ؟

Qtum (تلفظ می شود کوانتوم) یک پروژه غیرمتمرکز سورس باز است که هدف آن موفقیت در بیت کوین است، در حالی که با بیت کوین در رقابت در برنامه غیرمتمرکز (DAPP) و قرارداد هوشمند است. هدف کوانتوم این است که با شرکای صنعتی کار کند و اولین پروتکل انتقال ارز (VTP) را راه اندازی کنیم. این روش نیاز های روزمره کسب و کار را ساده کرده و توسعه را آسانتر می کند.

کوانتوم قصد دارد پروتکل انتقال ارز های جدید را به صنعت تبدیل کند. بیت کوین با ارائه شبکه ای برای انتقال ارز، خدمات فوق العاده ای به صنعت تجارت و اقتصاد ارائه داده است و کوانتوم میخواد به این حرکت کمک کند.

 

هدف های کوانتوم

کوانتوم یک پروژه جهانی است که هدف آن ایجاد پل ارتباطی بین کاربران بیت کوین و اترئوم، در دنیای بلاک چین است. ممکن است احساس کنید که کوانتوم فقط در حوزه بیت کوین و اتریوم فعالیت می کند در حالی که این گروه مورد حمایت شرکت های سنتی مانند Baidu، Alibaba، Tencent، NASDAQ و بقیه پلتفرم های بلاک چین هم است.

ویوز Waves چیست؟

ویوز یک پلتفرم سورس باز است که برای سهولت استفاده وامنیت کاربران طراحی شده است. هر کسی می تواند از اززهای ویوز برای تجارت و خرید و فروش استفاده کند. این پلتفرم کاملا غیر متمرکز، روشن و قابل حسابرسی است.

ویوز در حال ایجاد یک اکوسیستم جامع بلاکچین است که تمام ویژگیهای لازم برای ساخت و گسترش کسب و کار ها را فراهم می کند . همچنین این پلتفرم در حال حاضر تعدادی از ابزارها و خدمات قدرتمند را ایجاد کرده است که کارهای کاربردی کاربران را را آسانتر می کند. دسترسی راحت همراه با رابط کاربری ساده و روان باعث شده است که همه بتوانند از ویوز استفاده کنند.

 

یکی دیگر از قابلیت های این پلتفرم، انجام تراکنش ها در زمان کمتر از ۱ دقیقه و با کارمز خیلی خیلی کم (حدود ۰٫۰۰۱ Wawes) است. در حال حاضر این پلتفرم توانایی انجام حدود ۱۰۰۰ تراکنش را در ثانیه را دارد.

بایت کوین Bytecoin چیست؟

بایت کوین یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز سورس باز است. هر کسی که علاقه مند باشد می تواند به شبکه بایت کوین بپیوندد و در توسعه ارز شرکت کند.بایت کوین علاوه بر اینترنت، یک ارز بین المللی محسوب می شود و می تواند در تمام دنیا مورد استفاده قرارگیرد.این شبکه می تواند تراکنش ها را خیلی سریع و بدون هزینه در سراسر دنیا انجام دهد. به منظور تشخیص شبکه بایت کوین از ارز بایت کوین، ارز بایت کوین را BCN می نامند. در حال حاضر در هر دو دقیقه ۶۵ هزار BCN تولید می شود.

 

پیوستن به شبکه بایت کوین

بایت کوین یک ارز دیجیتال سورس باز است. بنابراین، هر فردی می تواند به کاربر این ارز تبدیل شود و به طور داوطلبانه در عملیات شبکه شرکت کند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که نرم افزار خاصی را که یک کیف پول برای شما ایجاد می کند دانلود کنید. با کمک این نرم افزار می توانید پول خود را به دیگر کاربران ارسال کنید و از آنها پول دریافت کنید.الگوریتم های بایت کوین کاملا ناشناس و با امنیت بالا تراکنش ها را انجام می دهند .شما می توانید با در اختیار قراردادن رایانه خود در شبکه فعالیت کنید..دو راه برای به دست آوردن بایت کوین وجود دارد. شما می توانید با رایانه خود (نسبت به سخت افزار) در تعمیرونگهداری شبکه شرکت کنید و پاداش آن را دریافت کنید یا BCN را مستقیما از صرافی ها خریداری نمایید.

 

تراکنش ها در بایت کوین

تراکنش های مالی سنتی بین مردم از طریق واسطه، یک بانک یا موسسه مالی انجام می شود. تراکنش ها توسط یه عامل که وظیفه راه اندازی سیتم را داشته است ضمانت می شود.
اما تراکنش ها بین کاربران بایت کوین از طریق اینترنت انجام می شود. حریم خصوصی تراکنش توسط الگوریتم های رمزنگاری ایمن ضمانت می شود که بدین ترتیب هیچ کس نمی تواند شناسایی کند که مقدار پول چقدر بوده یا چه کسی پول را فرستاده است.پردازش تراکنش های بایت کوین توسط کل شبکه کاربران انجام می شود، با این حال هیچ فردی حتی توسعه دهندگان به جزئیات تراکنش دسترسی ندارد. همه انتقالها کاملا ناشناس هستند.پردازش تراکنش ها نیاز به مقدار قابل توجهی از منابع محاسباتی دارد. کسانی که به شبکه متصل می شوند ممکن است وقت خود را برای پردازش تراکنش اختصاص دهند و به عنوان پاداش BNC دریافت می کنند که اصطلاحا به آن استخراج می گویند.

Zcash یا ZEC یک ارز دیجیتال دیگر مانند بیت کوین ، اما با چند ویژگی متفاوت است. مانند بیت کوین زی کش مبتنی بر بلاک چین و غیرمتمرکز است اما تفاوت آن با بیت کوین این است که که مقدار تراکنش در همه بخش ها مخفی است. مثلا در بیت کوین اگر شما آدرس بیت کوین شخصی را داشته باشید می توانید تراکنش ها را دنبال کنید و تمام آدرس ها و مبالغ تراکنش ها را مشاهده کنید – بنابراین کاملا مشخص است که چقدر پول جا به جا شده است. با ZCash همه اطلاعات رمزنگاری شده و مخفی هستند.

 

نحوه تهیه زی کش

زی کش را مانند همه ارزهای دیجیتال دیگر می توانید از صرافی خریداری کنید و یا از طریق استخراج آنرا تهیه کنید. با زی کش می توانید خیلی فوری و امن و بدون نیاز به ثبت نام خرید و تراکنش های خود را انجام دهید. برای این کار فقط کافی است که کیف پول الکترونیکی زی کش خود را دانلود کنید و پس از تهیه زی کش از روش های فوق، با استفاده از آدرس زی کش دیگران برای آنها ارز واریز کنید و یا در آدرس خود از دیگران ارز دریافت کنید.

 

نحوه استخراج زی کش

با وصل کردن کامپیوتر شخصی خود به شبکه هم می توانید زی کش استخراج کنید ولی این کار ممکن است ماه ها طول بکشد و به صرفه نیست. استخراج سریع و به صرفه زی کش نیاز به سخت افزار های خیلی قوی دارد که بتوانند پردازش تراکنش ها را انجام دهند.

بیت شیرز BitShares چیست ؟

BitShares (بیت شیرز) یک ارز دیجیتال و یک پلتفرم Fintech است. بیت شیرز با سرعت و امنیت زیاد ده ها هزار تراکنش را در ثانیه و به صورت ناشناس و غیرمتمرکز انجام می دهد. بیت شیرز تقریبا شبیه به بیت کوین عمل می کند اما تفاوت هایی در این دو وجود دارد. مثلا بلاک چین بیت کوین تراکنش ها را ذخیره می کند و بلاک چین بیت شیرز قرارداد های هوشمند را ذخیره می کند.

 

بیت شیرز چگونه کار می کند؟

بیت شیرز یک شرکت نرم افزاری قدرتمند به نام DAC یا شرکت های مستقل غیر متمرکز دارد. DAC ها شرکت های بدون کارمند هستند که توسط برنامه های کامپیوتری اجرا می شوند که صرفا برای اجرای یک طرح تجاری است که رمز گذاری شده است. بیت شیرز اجازه می دهد که اشخاص ثالث از سیستم خود برای راه اندازی این DAC ها به صورت رایگان استفاده کنند و به عبارتی دیگر در تعدادی از DAC ها کار می کنند. توکن های بیت شیرز را می توان از طریق نرم افزار های بیت شیرز نسبت به سخت افزارهای مختلف استخراج کرد و یا از طریق صرافی خریداری شوند.

دش Dash چیست ؟

دش (قبلا با عنوان دارک کوین و اکس کوین شناخته می شد) یک ارز دیجیتال سورس باز با مدل peer-to-peer و مبتنی بر بلاک چین است که ویژگی های مشابه بیت کوین را ارائه می دهد و همچنین دارای قابلیت های پیشرفته مانند تراکنش های سریع و امن و مدیریت غیر متمرکز(DGBB) است. دش اولین شبکه غیرمتمرکز کاملا خصوصی است. دش از یک معماری دو ردیفی برای قدرت شبکه استفاده می کند. اولین ردیف شامل استخراج کنندگانی است که شبکه را با رایانه های خود می سازند و تضمین می کنند و به درج تراکنش ها در بلاک چین کمک می کنند. سطح دوم شامل masternodes است که ویژگی های پیشرفته دش را فعال می کنند.

 

دش: سریع و امن

دش تراکنش ها را به صورت فوری،امن و بدون نیاز به هیچ ثبت نام یا واسطه ای (بانک یا موسسات مالی) انجام می دهد. شما می توانید با دانلود کیف پول های الکترونیکی بر روی رایانه خود و خرید یا استخراج دش از آن به راحتی استفاده کنید و تراکنش های مالی خود را در کمتر از ۳۰ ثانیه انجام دهید.

InstantX چیست؟

InstantX مخفف “تراکنش های سریع” است و فن آوری است که اجازه می دهد تا تراکنش ها به طور کامل در تنها چهار ثانیه تایید شوند.

 

استخراج دش چگونه است؟

دش با استفاده از یک الگوریتم خاص به نام X11 با مدل اثبات کار و دریافت پاداش کار می کند. X11 یکی از نوآوری هایی است که توسط دش معرفی شده است. شما می توانید از رایانه شخصی خود با اتصال به شبکه دش استخراج کنید. اما به دلیل پیشرفت دش و زیاد شدن تراکنش ها ، اگر از یک رایانه معمولی استفاده کنید احتمالا ما ها طول بکشد تا یک دش استخراج کنید و این به صرفه نیست. پس استخراج کارآمد دش نیاز به سخت افزارهای خیلی قوی دارد.

تله خرس یک نوع دستکاری سهام یا کالا است که توسط سرمایه گذاران صورت می گیرد. بعضی از معامله گران تله بر را با فروش سهام ایجاد می کنند تا سرمایه گذاران دیگر به فکر روند صعودی ارزش سهام خود نباشند یا روند صعودی ارزش سهامشان به کلی از بین برود. کسانی که در این دام گیر می افتند، اغلب در همان زمان از ترس اینکه ارزش سهامشان پایین بیاید، آن را می فروشند. در آن لحظه، سرمایه گذارانی که دام را گذاشتند با قیمتی پایین سهام آنها را خریداری می کنند و تله را آزاد می کنند. این تله اساسا یک بازار کاذب ایجاد می کند. هنگامی که تله آزاد می شود ممکن است سهام به ارزشی که در ابتدا داشت برگردد یا حتی روند صعودی پیش گیرد.

بلاک مجموعه ای از تراکنش های اطلاعات و یکی از عناصر اساسی کریپتوکارنسی است. در همان زمان که معاملات شکل می گیرند، اطلاعات مربوطه برای هریک از داده ها جمع می شود و هنگامی که داده های جمع آوری شده به حد معینی رسید، به عنوان یک بلاک دسته بندی خواهد شد. پس از اینکه بلاک ها ایجاد شدند، برای تائید معامله توسط سرمایه گذاران پردازش می شوند و به این فرآیند، ماینینگ می گویند.

اکثر سرمایه گذاران ارز دیجیتال هنگامی که می خواهند کریپتوکارنسی انتخابی خود را بخرند یا بفروشند، از روش های دستی استفاده می کنند. با این حال، هنوز برنامه هایی برای سرمایه گذاران وجود دارد تا این فرآیند به طور خودکار و دقیق تر انجام پذیرد. آنها این برنامه ها را دانلود می کنند تا بتوانند بر بازار و مبادلات ارزی جایگزین نظارت کنند. این “بات ها” بر اساس معیارهای قیمت هایی که سرمایه گذار اعمال می کند، مبادلات را به طور خودکار انجام می دهند. کسانی هم وجود دارند که مخالف تجارت بات هستند و این نوع تجارت را غیر منطقی می دانند. همچنین آنها اظهار می کنند که به جای اینکه خرید و فروش با این نوع تجارت، “خودکار و بدون تفکر” انجام گیرد، بهتر است منتظر باشیم تا بازار به ثبات لازم برسد. در آن روی سکه این قضیه، طرفداران تجارت بات به این نوع تجارت معتقدند و اصرار دارند که این روش به نفع آنها کار خواهد کرد، چون آنها شخصا نمی توانند بر بازار نظارت مداوم کنند.

جایزه بلاک به معنی “بازپرداخت” به ماینری است که محاسبه کلی اش در داده بلاک را طی فرآیند ماینیگ با موفقیت انجام داده است. از آنجا که تائید این داده ها منجر به تولید کوین های جدید می شود، بخشی از آنها به ماینر برمی گردد. همچنین جایزه بلاک ممکن است شامل درصدی از هزینه های معامله ، مرتبط با بلاک پردازش شده باشد. به هر حال، با انجام فرآیند ماینینگ کوین های جدیدی به وجود می آیند که کوین های “بکر” (virgin) نامیده می شوند. آنها به این دلیل بکر نامیده می شوند که جهت انجام هر گونه معامله هنوز با نام تجاری جدید استفاده نشده اند.

در چند سال اول حضور بیتکوین، برای سرمایه گذاران دشوار بود که ارزش حساب های خود را تعیین کنند. ارزش نسبی بیتکوین در مقابل سایر ارزها از یک مبادله به مبادله بعدی متفاوت است. در سپتامبر ۲۰۱۳، سازمان خبری ارزهای دیجیتالی کوین بیس (CoinBase) تصمیم گرفت که شرایط را بهبود بخشد و شاخص قیمت بیتکوین را ایجاد کند. BPI اطلاعات را از بزرگترین و موثرترین مبادلات بیتکوین در جهان جمع آوری می کند و آمارهای جمع آوری شده را برای رسیدن به یک تصویر واقع گرایانه از ارزش بازار ارز، به کار می گیرد. این شاخص مجموعه ای از معیارها و بهترین رهنمودها را برای صنعت ارز به کار می گیرد و این بدان معنی است که حتی شما می توانید مبادلات را قبول نکنید و انجام ندهید چون این معیارها در آمارهای BPI وجود ندارد. پیروی کامل از این استانداردها و اطلاعات دقیقی که بدست آمد، گویای این حقیقت است که BPI در صنعت تجارت کریپتوکارنسی مشهوریت جهانی بدست آورده است.

الگوریتم کلید نامتقارن به منظور ساختن کلید عمومی و خصوصی و همچنین کدهای منحصربه فرد استفاده می شود. این کلید ها و کدها برای معاملات کریپتوکارنسی بسیار مهم هستند. در الگوریتم کلید نامتقارن، هم فرستنده و هم گیرنده یک کلید مشابه دارند که می توانند اطلاعات را به صورت محرمانه رمزگذاری و تبادل کنند اما از آنجا که دو طرف اطلاعات مربوط به رمزگشایی را دارند نمی توانند اطلاعات را از یکدیگر مخفی نگهدارند. با الگوریتم کلید نامتقارن، هر دو طرف به کلید عمومی دسترسی دارند اما فقط شخصی که کلید خصوصی را دارد می تواند عملیات رمزنگاری را رمزگشایی کند و مطمئنا فقط آنها می توانند پول را دریافت کنند.

بلاک های داده معامله کریپتوکارنسی مستقل نیستند. همان زمان که بلاک ها ایجاد و بعد پردازش می شوند، با بلاک های دیگری مرتبط هستند که به آنها بلاک چین یا زنجیره بلاک ها گفته می شود. در موارد نادر، خطاها در داده های معامله یا بلاک هایی که اطلاعات در آنها درج شده است بلافاصه آشکار نمی شود، با این وجود، زمانی که پردازش و ماینینگ در حال انجام است، اطلاعات در بلاک چین مکررا بررسی می شود. بنابراین، هرچه معامله در پایین ترین جای زنجیره قرار گیرد جزئیات آن صحیح و امن تر باقی می ماند.

بیتکوین، اولین نوع کریپتوکارنسی شناخته شده برای عموم مردم بود. ساتوشی ناکاموتو در سال ۲۰۰۸ مقاله ای مبنی بر مفاهیم ریاضیات منتشر کرد و در سال بعد آن را عملی کرد. (ناکاموتو در اصل یک نام مستعار برای افرادی بود که بیتکوین را ساختند و تا مارس ۲۰۱۴ هویت این افراد ناشناخته ماند. آن زمان در مجله نیوزویک آشکار شد که ساتوشی ناکاموتو، نام واقعی خالق آن ارز بود. بیتکوین نخستین ارز رمزنگاری شده بود و تا بیش از دو سال رقیبی نداشت، اکنون هم در این زمینه مشهورترین و محبوب ترین به شمار می رود. این ارز مشهور از الگوریتم ماینینگ SHA-256 استفاده می کند و برای ماینینگ از روش پروف آو ورک (proof-of-work method) استفاده می کند.

سیستم های کامپیوتری آماده به کاری که از فروشگاه های الکترونیک خریداری می کنید، معمولا قدرت پردازش لازم برای فرآیند ماینینگ کریپتوکارنسی را ندارند. در نتیجه بسیاری از ماینرها دستگاه های کامپیوتری مجزایی را صرفا برای انجام ماینینگ می خرند. آنها می توانند برنامه مدار یکپارچه خاص (ASIC) را به عنوان یک جایگزین دریافت کنند. ASIC یک تراشه کامپیوتری مخصوص است که برای انجام یک کار خاص طراحی شده و تنها کارایی آن در زمینه محاسبات ماینینگ است. ASIC ها قدرت پردازش و انرژی مورد نیاز برای ماینینگ را کاهش می دهند و همچنین به کاهش هزینه های کلی فرآیند مورد نظر کمک می کنند. در اینجا سوال پیش می آید که آیا ASIC که اصطلاحی برای تراشه اختصاصی است ، به یک سیستم محاسباتی موجود متصل است یا مانند یک دستگاه مستقل عمل می کند. اصطلاح ASIC غالبا به سیستم کلی اشاره می شود، نه فقط به یک تراشه.

زمانی سفارش خرید ایجاد می شود که سرمایه گذار مبادله ای انجام دهد و قصد خرید کریپتوکارنسی را داشته باشد. این کار می تواند از یک سفارش بسیار ساده (به طور مثال “من می خواهم x مقدار دلار در بیتکوین هزینه کنم”) شروع شود و به مجموعه پیچیده ای از سفارشات ختم می شود که شامل عوامل مهمی مانند بازه زمانی آماده شدن سفارش، طیف قیمت سفارش و موارد دیگر می شود. اکثر مبادلات برای کسانی امکان پذیرند که به صورت آنلاین معامله می کنند، اما بعضی از سرمایه گذاران ترجیح می دهند که مستقیما جزئیات را به همراه یک نماینده مبادله کننده زیر نظر داشته باشند. سفارشات خرید، لزوما خرید شما را تضمین نمی کنند. برای مثال، پیشنهاد خرید ممکن است بدون تکمیل شدن فرم منقضی شود، مگر اینکه تغییراتی  را انجام دهید.

تله گاوی ، تله ای است که سرمایه گذاران در خرید و فروش یک سهام یا کالا ایجاد می کنند. دراین مورد آنها مقادیر زیادی از سهام یا کالا را به منظور بالا بردن تصنعی قیمت می خرند و یک بازار کاذب ایجاد می کنند. معامله گرانی که با تله بول فریب می خورند اغلب سهام را با قیمت بالا می خرند و معتقدند که روند صعودی ادامه خواهد یافت و سهام هایی که می خرند ارزش بیشتری پیدا خواهند کرد. متاسفانه کسانی که در این دام گیر می افتند چون که برای سهام خود بیش از حد هزینه می کنند غالبا مجبور می شوند سهام خود را واگذار کنند و زمانی که تله باز می شود  بازار به روند عادی باز می گردد یا حتی قیمت ها پایین کشیده می شود.

حباب زمانی ایجاد می شود که قیمت ها در بازار توسط سرمایه گذاران بالا رود و این در صنایع دات کام (dot-com) و مسکن طی ده سال گذشته اتفاق افتاده است. عواملی مانند محبوبیت صنعت، گمانه زنی ارزش بالقوه، نفوذ سیاسی و بسیاری از موارد دیگر می تواند باعث ایجاد شکاف در تعیین ارزش شود. اگر این تصور ایجاد شود که بازار به “آخر خط” رسیده یا سرمایه گذاران بر این عقیده باشند که بازار دیگر قادر نیست ارزش کلی خود را حفظ کند، ممکن است حباب “منفجر” شود. این امر نشان دهنده فروش گسترده توسط سرمایه گذاران است که می توانند ارزش بازار را به شدت کاهش دهند.

بسته به دید شما، برخی از بازارهای مربوط به کریپتوکارنسی می توانند حباب های دوره ای را تجربه کنند یا نکنند. ناظران صنعت مصرند که بازار بسیار فرار و آسیب پذیر است و مانند ترن هوایی  بالا و پایین زیادی دارد. در حقیقت بازار هیچ ثباتی در این مورد ندارد. در مقابل، کارمندان این صنعت ادعا می کنند که بی ثباتی امری طبیعی است و نوسانات نرخ ارز دیجیتال به مرور زمان هموار و آرام تر خواهد شد.

ضرورت وجود منابع و سخت افزار برای فرآیند استحراج بلاک های داده ارز دیجیتالی، ثابت می کند برای شرکت کنندگان بسیار هزینه بر است. در نتیجه، در بسیاری از سایت های اینترنتی، برای افرادی که از انجام فرآیند ماینینگ خود داری می کنند، روشی برای ارزان کردن این فرآیند ایجاد شده است. این شرکت ها روی سخت افزارها سرمایه گذاری می کنند تا قدرت انتهای فرآیند ماینینگ را افزایش دهند و اشخاص ثالث به این فرآیند دسترسی پیدا کنند. شما به عنوان یک استخراج کننده، می توانید با یک ثبت نام از طریق به کارگیری محاسبات ابری و بدون هزینه خرید، قادر به تعیین مقدار از پیش تعیین شده قدرت استخراج باشید. بلاکی که با استخراج موفقیت آمیز همراه است به ماینری(استخراج کننده)ای تعلق می گیرد که قرارداد ماینینگ جمعی را امضا کرده و یا ثبت نام کرده باشد.

این نمودار در نگاه اول عالی به نظر می رسد و معمولا در مبادلات سهام و کالاها مورد استفاده قرار می گیرد. در بعضی از نمودارها برای نشان دادن به کارگیری یک سهام یا کالای خاص در یک روز، از یک نقطه استفاده می شود. از آنجا که این اطلاعات بسیار مهم هستند، طیف قیمت کالاهایی که در طول روز معامله می شوند، نشان داده نمی شود. در یک نمودار شمعدان، از نوار عمودی برای نشان دادن میزان تجارت روزانه استفاده می شود که لبه بالایی نوار، نشان دهنده قیمت (در بازار bear) در ابتدای یک روز و لبه پایینی نشان دهنده قیمت در آخر آن روز (در بازار bear و بازار bull) می باشد. خطوط قابل مشاهده، از بالا به پایین نوار نشان دهنده بالاترین و پایین ترین قیمت های معاملات برای کالای همان روز است (بنابراین فیتیله شمع شکل می گیرد). نمودار شمعدان برای نشان دادن بازار روزمره یکی از دقیق ترین نمودارهای مورد استفاده است که طیف وسیعی از فعالیت های آن دوره را مشخص می کند.

زمانی که سرمایه گذاران می خواهند اعتبار یک روند صعودی یا “bullish” را در بازار بسنجند از این الگو استفاده می کنند.

به دلیل خرید و فروش سرمایه گذاران، روند صعودی به تدریج کم می شود و سپس به حالت اول باز می گردد. شکل روند صعودی مانند حرف U است. پس از اینکه الگوی “کاپ” (شبیه فنجان) شکل گرفت، نمودار دوباره مورد توجه قرار می گیرد و شیب به سرعت به سمت پایین کشیده می شود که به طور قابل توجهی کوچکتر از الگوی کاپ قبلی می شود. به الگوی شکل گرفته جدید “هندل” گفته می شود که شبیه دسته فنجان است. الگوی کاپ و هندل یک الگوی تداوم در نظر گرفته می شود یعنی زمانی که هندل تشکیل می شود، روند صعودی ادامه پیدا می کند.

کلمه (Crypto) به معنای رمزنگاری با ریشه ی یونانی به معنی “پنهان شدن” یا “پنهان کردن” است. برای مثال، cryptography به معنی فرآیند کد گذاری پیام های نوشته شده است. از این کلمه این روز های برای ارزهای رمزنگاری شده (ارز های دیجیتال) استفاده می شود،. ارز دیجیتال یک ابزار مالی است که فرم بلاک های طولانی را از کدهای محصوص الفبایی می گیرد. این ارز مورد استفاده مردم و سرمایه گذاران قرار می گیرد و می شود از آن برای پرداخت بهای کالا ها و خدمات استفاده کرد.

برخلاف ارز های سنتی مانند اسکناس و سکه (bill-and-coin) ارز دیجیتال مستقیما به هیچ دولت، شرکت یا بانکی وابسته نیست . به همین دلیل نسبت به تورم، مقررات یا تغییرات و هزینه هایی که براساس معیار قانونی در نظر گرفته می شود، حساس نیست. ارزهای دیجیتال نسبتا جدید هستند. اولین نوع آن بیت کوین بود که در سال ۲۰۰۹ برای عموم ارزه شد.

وقتی به نمودار ارزش ارز دیجیتال در بازار توجه می کنیم، با یک نگاه اجمالی روند صعودی (bull market) و نزولی (bear market) قابل مشاهده اند. با این حال، در موارد خاص می بینید که نمودارها، نوساناتی را نشان می دهد که در مقابل خط اصلی نمودار قرار دارند و فقط برای همین روند در جهت مشابه ادامه می یابند. این نوع الگوی نمودار ، “تداوم” نامیده می شود. هر چند که ممکن است ارزش پول از نگاه روند صعودی و نزولی در نوسان باشد اما از نمای نمودار تداوم واقعا مسیر حرکت را تغییر نداده است. الگوهای نمودار تداوم کمک می کنند که سرمایه گذاران بتوانند روند را کنترل کنند که اگر روند آن در حال سقوط بود بتوانند سریع تر پول خود را خارج کنند.

این نوع تجارت، عادتی در خرید و فروش سهام یا کالا است و روند ابتدا تا انتهای فرآیند تجارت روی تقویم یک روز را نشان می دهد. معمامله گران، دقیقه به دقیقه قیمت ها را دنیال می کنند و برای به حداکثر رساندن سودشان (یا به حداقل رساندن ضررشان) تمام تلاششان را می کنند و روزانه چندین معمامله و تراکنش انجام می دهند. بعضی از این تاجران به تغغیرات کوچک بازار وابسته اند و نسبت به آن کار می کنند. در حالی که بیشتر تاجران بزرگ ممکن است طی چند روز، هفته ها یا ماه ها قبل از انجام خرید و فروش تغییرات بازار را بررسی و پیشبینی کنند.

جهش گربهٔ مرده یا Dead Cat Bounceدر امور مالی، به یک بهبود مختصر، در قیمت سهام رو به افول، اطلاق می‌گردد. واژه جهش گربهٔ مرده، از این ایده گرفته شده است، که «حتی یک گربهٔ مرده نیز، هنگامی‌که از ارتفاع خیلی بلند، سقوط کند، پس از به زمین خوردن، کمی جهش پیدا می‌کند». این ایده از وال استریت سرچشمه گرفته است و بطور رایج، برای هر موردی که یک موضوعی پس از یک افول شدید یا طی مدت یک رکود شدید، شاهد تجدید فعالیت باشد، بکار می‌رود.

مثلا وقتی قیمت بیت کوین کاهش خیلی شدیدی پیدا می کند طبق این تئوری پس از چند روز یک جهش رو به بالا کوتاه مدت در قیمت آن ایجاد می شود و می تواند برای سرمایه گذاری مورد استفاده قرار گیرد.

این اصطلاحی است که اغلب هنگام صحبت کردن در مورد ارز دیجیتال می شنوید و به این معناست که سازمان های دارای صلاحیت مانند بانک یا دولت، نمی توانند ارز را صادر یا کنترل کنند. در واقع ارز دیجیتال تحت تاثیر تورم یا قوانین دولتی قرار نمی گیرد و طرفداران آن معتقدند که این امر نقش بسزایی در حوزه تبادلات بین المللی داشته باشد. البته علاوه بر مزیت های زیاد آن معایبی هم مانند مسئولیت پذیری بیشتر در قبال ارز های خود دارد. به عنوان مثال اگر پولی در بانک دزدیده شود توسط بانک جاگزین می شود ولی اگر ارزهای دیجیتال شما سرقت شوند قابل بازگشت نیست.

اصطلاح “سختی” در اینجا مربوط به چگونگی انجام موفق استخراج یک بلاک از اطلاعات تراکنش است. همه ی ارزهای دیجیتال، الگوریتمی (مانند SHA-256 و Scrypt ) دارند که درجه سختی استخراج را برای مشخص کردن پاداش، تعیین می کند. و آن را نسبت به شرایط کم و زیاد می کنند.

تنظیم درجه سختی برای استخراج ارزدیجیتال، یک چالش محسوب می شود که نیاز به برقراری تعادل ظریفی دارد. اگر این فرآیند به آسانی انجام گیرد، استخراج کنندگان بازار را پر از کوین های جدیدی می کنند که در فرآیند استخراج تولید شدند و این باعث کم ارزش شدن ارز خواهد شد.همچنین اگر این فرآیند با سختی زیادی هم انجام پذیرد، استخراج کنندگان نسبت به شرکت در این فرآیند بی میل خواهند شد. سختی استخراج، بر ارزهای دیجیتالی محبوب تر مانند بیتک وین تاثیر قابل توجهی می گذارد که اگر خیلی بالا رود بیشتر استخراج کنندگان نمی توانند از پس هزینه اضافی سخت افزارها بربیاید . استخراج جمعی تاحدودی این مشکل را رفع کرده اما نسل های آینده استخراج کنندگان به دنبال پولی خواهند بود که راحت تر به دست بیاید.

تنزل قیمت‌ها به کاهش ارزش مالی و کاهش قیمت کالاهای مصرفی اشاره دارد. ممکن است از این موضوع معنی مثبت و خوب برداشت شود. به طور کلی، شما برای مواد غذایی، پوشاک و غیره پول کمتری خرج می‌کنید. اما، یک دوره پایدار کاهش قیمت می‌تواند اثرات منفی در سیستم اقتصادی کشور داشته باشد چون این امر نشان دهنده کاهش هزینه‌های مصرفی در جمعیت کل کشور است. دوره‌های طولانی تنزل قیمت می‌تواند منجر به رکود اقتصادی شود و در موارد مختلف موجب بحران اقتصادی خواهد شد. دولت‌ها و بانک‌ها اغلب اقداماتی برای ایجاد تورم موقت یا افزایش قیمت‌ها در نظر می‌گیرند تا مانع بروز اثرات منفی کاهش دراز مدت قیمت‌ها شوند. همان‌طور که تاریخ نشان می‌دهد، این اقدامات دارای درجه‌های مختلفی از موفقیت (نمونه‌های موفق و ناموفق) بوده است.

تنزل قیمت‌ها می‌تواند منجر به کاهش قیمت‌ها یا کاهش ارزش دارایی‌ها مانند خانه، اتومبیل و سرمایه گذاری‌هایی مانند ارز دیجیتال شود. با کاهش شدید دارایی یا ارزش سهام اقتصاد وارد مرحله بحرانی می‌شود. برای مثال، اگر صاحب خانه هستید و ارزش فعلی ارزیابی شده خانه شما کمتر از حد انتظارتان است یعنی در وضعیت بحرانی قرار دارید. همین امر ممکن است در مورد سهام ارز دیجیتال اتفاق بیفتد اما اغلب دوره‌های رکود به مرور زمان تمام می‌شوند. بنابراین واکنش‌های آنی مانند فروش سرمایه گذاری ممکن است اشتباهی جبران ناپذیر باشد پس باید در هر موقعیتی عاقلانه عمل کرد.

ترس، عدم اطمینان و تردید. شرکت ها یا افراد معمولا این سه عنصر را منتشر می کنند تا از دیگران سوء استفاده کنند.

برای هرکسی که در کسب و کارهای آنلاین است، این اصطلاح یک کابوس تلقی می‌شود. نوشته‌های مربوط به DDoS تقریباً همیشه با کلمه “حمله” همراه است. حمله دیداس زمانی آغاز می‌شود که تعداد مهاجمان بسیار زیاد شود و تقریباً به صد نفر برسد که به آنها “زامبی” کامپیوترها می گویند. این حملات با دانلود تروجان ها یا ویروس‌ها بر روی کامپیوتر از طریق راه دور و بدون اطلاع مالک کامپیوتر صورت می‌گیرد. وقتی شبکه به اصلاح زامبی‌ها آماده می‌شوند ابتدا یک اتکر یا مهاجم، یک وب سایت، سرور ایمیل یا یک شبکه را هدف قرار می‌دهد و راه را برای بقیه کامپیوترهای زامبی باز می‌کند. این حمله هماهنگ می‌تواند یک وب سایت یا شبکه را به زانو درآورد. حملات DDoS معمولاً سرورها را خراب می‌کند و وب سایت‌ها تا زمانی که حمله ردیابی و متوقف شود به طور موقت از دسترس خارج می‌شوند. تا کنون چندین صرافی در زمینه ارزهای دیجیتال هدف حملات DDoS بوده‌اند که اغلب با انگیزه سیاسی یا شخصی انجام گرفتند.

صاحبان وب سایت‌ها و سرورها می‌توانند با انجام اقدامات امنیتی قدرتمند مانند فایروال از حملات DDoS ها جلوگیری کنند اما مسئله اصلی مربوط به صاحبان کامپیوترها است. از آنجا که تروجان ها و ویروس‌های “زامبی” تمایل دارند در پشت پرده و فردی کار کنند، اعضای یک شبکه کامپیوتری زامبی هرگز نمی‌دانند که بخشی از آن هستند. به منظور جلوگیری از چنین حملاتی، صاحبان کامپیوتر باید برنامه امنیتی فعلی (که به راحتی به روز رسانی می‌شود) را دانلود کنند تا این برنامه سیستم‌های آنها را برای نرم افزارهای جاسوسی و مخرب جستجو کند.

اگر کسب و کاری دارید و می خواهید برای محصول یا سرویس خود تبلیغ کنید، بهترین راه برای انجام این کار چیست؟ خب معلوم است، چیزهای رایگان! افراد در اطراف بلاک قرار می گیرند تا فرصتی بدست آورند و بتوانند چیزی پیدا کنند که بابت آن پولی ندهند. این درس در صنعت ارز دیجیتال هم وجود دارد و بسیاری از سایت های آنلاین وجود دارند که در آن افرادعلاقمندند که بتوانند کار کنند و به جای آن ارز دیجیتال دریافت نمایند . به سایت هایی که ارز دیجیتال را رایگان ارائه می دهند، “فاست” می گویند.

البته کسانی که در حال راه اندازی فاست هستند، این کار را محض رضای خدا انجام نمی دهند! مقادیر بودجه ای که در سایت های فاست استفاده می شوند بسیار کوچک است و فقط به اندازه ای ارائه می شود که کاربران را به جمع آوری بیشتر پول ترغیب کنند. مالکان فاست مایلند تبلیغاتی برای سایت های خود انجام دهند تا از این طریق بتوانند هزینه هایی که در این راه انجام دادند را جبران کنند. به هر حال، بعد از گذشت مدتی آگاهی کاربران و کمبود بودجه باعث می شود که یک سایت فاست دیگر نتواند به کار خود ادامه دهد. زمانی که این اتفاق می افتد اصطلاح “خشک شدن” برای فاست (فاست در انگلیسی به معنای شیر آب است) به کار می رود.

زمانی که سرمایه گذاران برای تست روند نزولی ارزش سهام، خرید و فروش می‌کنند، الگوی پایین دوگانه در یک نمودار بازار شکل می‌گیرد. خرید و فروش انجام خواهد شد و با گذشت زمان دو دره مجزا (شبیه حرف W) و تقریباً برابر، روی خط روند نمودار، تشکیل می‌شود. هنگامی که دره دوم تشکیل شد، روند صعودی در مدت شکل گیری الگو پیش از نقطه اوج و قله، بیشتر می‌شود و زمانی که که این الگو شکل گرفت، به احتمال زیاد بازار در مدت کوتاهی “بولیش” (bullish) یا صعودی می‌شود. بنابراین، الگوی پایین دوگانه، یک الگوی “معکوس” در نظر گرفته می‌شود که از بازار بر (bear) به بازار بول (bull) منتقل می‌شود.

هرگاه سرمایه گذاران بخواهند روند فعلی ارزش بازار یک ارز یا کالا را آزمایش کنند، از این الگو کمک می گیرند. با خرید و فروشی که در این دوره از آزمایش صورت می گیرد که عموما یک تا سه هفته طول می کشد، نوساناتی تشکیل می شود که با خطوط مورب موازی برش یافته و شکل “پرچم” ایجاد می شود. الگوهای پرچم ممکن است در هر دو روند صعودی (bear) و نزولی (bull) بازار رخ دهد. قیمت معمولاً پس از پدیدار شدن الگوی پرچم، دوباره در مسیر قبل از تشکیل پرچم حرکت می کند و ادامه ی این روند حداقل به اندازه زمان تشکیل آن طول خواهد کشید.

پرکن یا از بین ببر یک نوع سفارش ساده خرید است که در صرافی انجام می شود. سرمایه گذار تعیین می کند که چه مقداری ارز و با چه قیمتی میخواهد و سپس حداکثر تاریخ انجام آن را مشخص می کند. بعد از این صرافی مناسب ترین ترین معیارها برای پر کردن سفارش در نظر می گیرد. اگر صرافی مورد مناسبی را پیدا نکند، سفارش لغو می شود. به عبارت دیگر یا باید سفارش مطابق دستورالعمل ها در زمان مشخص پر(fill) شود و یا اگر صرافی آن را پیدا نکرد، از بین ببرد (kill).

کسانی که نسبت به صنعت ارز دیجیتال دید انتقادی و تردیدی دارند، اصرار می‌ورزند که هزینه‌های دوگانه، بزرگ‌ترین نقص این صنعت است. از آنجا که ارز دیجیتالی، ۱۰۰ درصد الکترونیکی است، گفته می‌شود که برای یک کوین الکترونیکی که بیش از یک بار مصرف شود، هیچ محاسبه‌ای صورت نمی‌گیرد. این قضیه چندین بار مورد آزمایش قرار گرفته است. دارنده یک سکه نقدی، جایگزین آن را در یک جا صرف می‌کند و از کد منحصر به فرد خود برای یک تراکنش در جای دیگر استفاده خواهد کرد. مانند این که کسی یک زمین را همزمان به دو نفر بفروشد.

بنابراین، در این استدلال انتقادی این‌طور برداشت می‌شود که هیچ قفل امنیتی برای چنین کلاه‌برداری و تقلبی وجود ندارد. برای همه ارزهای دیجیتالی، یک سیستم اعتبارسنجی وجود دارد. این سیستم  به عنوان بلاک‌های داده‌ای کار می‌کند که در فرآیند استخراج قرار گرفته و تائید شده‌اند. برای مثال، اگر سکه A برای تراکنش B استفاده شود، همه چیز خوب است، مشکلی پیش نمی‌آید و هنگامی که بلاک داده برای آن تراکنش ماین (mined) شود، تراکنش تائید می‌شود.  اگر دارنده متقلب سکه تلاش کند که لحظاتی بعد از سکه A برای تراکنش C هم استفاده کند، هنگامی که بلاک داده برای تراکنش C بررسی شد، پرچم قرمز بالا (اجازه انجام تراکنش داده نمی‌شود) می‌رود چون کد سکه A که قبلاً استفاده شده بود، کپی شده است. در نتیجه، تراکنش C تائید نخواهد شد و رد می‌شود. بنابراین، در نظریه هزینه‌های دوگانه یک مشکل در مورد ارز دیجیتال وجود دارد. اما در عمل، اقدامات امنیتی خوبی در انجام فرآیند استخراج و تأیید صورت گرفته و چنین اتفاق ناخوشایندی رخ نخواهد داد.

“فیات” یک کلمه لاتین به معنی “آن خواهد بود” است اما ترجمه این لغت در اینجا به ما کمکی نمی‌کند. به طور خلاصه، ارز فیات یک ابزار مالی است که با هیچ کالای فیزیکی پشتیبانی نمی‌شود (پول فیات، پولی است مانند یورو و دیگر ارزهای جهان اما مانند آن‌ها پشتوانه طلا ندارد) و اساساً فیات را به وجود می‌آورندچون افرادی که از آن استفاده می‌کنند به آن اعتقاد دارند. از آنجا که ممکن است این خبر کمی ناراحت کننده به نظر برسد، باید بدانید که اکثر پول‌های باستانی جهان و ارزهای مدرن مانند ارزهای دیجیتال (بیت کوین و اتریوم و …) ارز فیات هستند. از این ارز می‌توان برای معاملات استفاده کرد. این را هم بدانید که این ارز برای تجارت در بازارها، معتبر و قابل اعتماد است. زیرا کسانی که از آن استفادهمی‌کنند، دولت، بانک‌ها و سرمایه گذاران هستند و معتقدند که یک نهاد مالی معتبر است.

بسیاری از مردم نمی‌دانند که مثلاً دلار ایالات متحده آمریکا یا ریال ایران به هیچوجه فیات نیست. کلیه ارزهای صادر شده سنتی در جهان با مقدار متناسب نقره و طلا در نظر می‌شود که اصطلاحات “استاندارد طلا” یا “استاندارد نقره”، در این زمینه به کار می‌روند. با این وجود، با توجه به عوامل اقتصادی تا سال ۱۹۷۳، ایالاتمتحده استاندارد طلا و نقره را کاهش داد و دلار را ت حدودی به ارز فیات تبدیل کرد.

تبادل سرویسی است که سرمایه گذاران ارز دیجیتال برای خرید و فروش ارز انتخابی خود، به آن مراجعه می کنند. اصل کلمه صرافی به معنی جایی است که افراد در آنجا مبادلات را انجام می دهند اما همه صرافی مانند هم نیستند. مثلا، بعضی از فروشندگان ارز دیجیتال را بهسرمایه گذاران می فروشند و همچنین آنها نیز خرید می کنند، در حالی که بعضی از آنها پلتفرمی را پیشنهاد می دهند که خریداران و فروشندگان به آن متصل می شوند و کاربران می توانند ارزدیجیتال خود را به یکدیگر بفروشند. سرمایه گذاران می توانند ارزهای موجود در بازار، نرخ تبادل و سایر اطلاعات بازرگانی را در وب سایت های صرافی و کیف پول های الکترونیکی (wallet services) پیدا کنند.

فونتاس به یک سرمایه گذار یا گروهی از سرمایه گذاران مرموز گفته می شود که با استفاده از طرحی به نام پمپ و تخلیه (Pump and Dump Schemes)، ارزش ارزهای دیجیتالی مختلف را دستکاری می کنند. مثلا یک فونتاس حساب های مختلفی را در توییتر در زمینه های ارز دیجیتال می سازد و برای آن ها فالوور جمع می کند سپس به طور پنهانی ارز را با قیمت پایین می خرد و بعد در اکانت های زیاد خود شایعه بزرگی می سازد که ارز گران خواهد شد و همه اقدام به خرید ارز می کنند و به علت تقاضای زیاد قیمت ارز بالا می رود و او ارزی که خریده بود را می فروشد. تاکنون بیت کوین مرکز توجه  فونتاس بوده اما فونتاس سعی می کند همان کار را با لایت کوین و نیمکوین (Namecoin) هم انجام دهد. فونتاس محبوبترین سرمایه گذار در صنعت ارز جایگزین نیست. اما سرمایه گذاران باهوشی که در برنامه فونتاس کار نمی کنند باید به موثر بودن فونتاس اقرار کنند.

سپرده ، موافقت نامه بین دو نفر است که به امانت نزد شخص ثالثی سپرده شود و تا حصول شرایط بخصوص میان طرفین معامله، اعتبار داشته باشد و وقتی از زمان معامله بگذرد فاقد اعتبار شود. در مبادلات ارزی دیجیتال اغلب هنگامی که مقادیر زیادی از ارز معامله می شود از حساب های سپرده گذاری استفاده می شود. این کار به معامله گران اجازه می دهد که در مورد یکدیگر و در مورد عواملی که معامله را تحت تاثیر قرار می دهد، تحقیق کنند. هنگامی که معامله کننده پول را پرداخت می کند و طرف معامله پول را دریافت می کند و هر دو طرف از جزئیات معامله راضی هستند، به صاحب سپرده (کسی که موافقت نامه به او سپرده شده) اطلاع می دهند که وجه مورد نظر به گیرنده داده شد.

زمانی که سرمایه گذاران برای آزمودن روند صعودی ارزش ارز، خرید و فروش می کنند الگوی بالای دوگانه شکل می گیرد. خرید و فروش انجام خواهد شد و با گذشت زمان دو قله مجزا (شبیه حرف M) و تقریبا برابر، روی خط روند نمودار تشکیل می شود. هنگامی که قله دوم تشکیل شد، روند نزولی در مدت شکل گیری الگو پیش از نقطه دره و شیب، بیشتر می شود. هنگامی که این الگو شکل گرفت، به احتمال زیاد بازار در مدت کوتاهی “بریش” (bearish) یا نزولی می شود. بنابراین، الگوی بالای دوگانه، یک الگوی “معکوس” در نظر گرفته می شود که از بازار بول (bull) به بازار بر (bear) منتقل می شود.

در فرآیند استخراج ارزدیجیتال، بلاک های داده یک به یک پردازش و تایید می شود. هر یک از این بلاک ها به ترتیب تاریخ به هم متصل شده اند و چیزی به نام بلاک چین (زنجیره بلاک) را تشکیل می دهند. اما هر زنجیره باید در جایی شروع شود. اولین بلاک داده ای که برای انجام تراکنش، ماین می شود، “جنسیس بلاک” نام دارد. راهی که جنسیس بلاک را از دیگر بلاک ها در زنجیره زیر متفاوت می کند این است که جنسیس بلاک، داده های “هش قبلی” اش (previous hash) را برای تمام نقاط صفر، تنظیم کند. این امر نشان می دهد که هیچ کدام از داده های دیگر قبل از بلاک مورد نظر، پردازش نشده بودند و تمام بلاک های دیگر، اعداد دیگری خواهند داشت.

معروف ترین بلاک جنسیس، بلاک صفر بیت کوین چین (Bitcoin chain) بود که بنیان گذار این ارز، ساتوشی ناکاموتو، آن را در ژانویه ۲۰۰۹ ایجاد کرد. بلاک های جنسیس تقریبا همیشه توسط مخترع و مبترک ارز دیجیتالی ماین می شوند و گاهی اوقات چندین بلاک بعدی نیز ایجاد می شوند تا زنجیره به طور عمومی آزاد شود. آخرین بلاک داده  برای ارز هایی که مدت زیادی دوام نمی آورند، “بلاک امگا” نام دارد.

با در نظر گرفتن ارز های سنتی، نرخ تبادل به معنی ارزش تطبیقی یک ارز صادر شده از کشوری به کشور دیگر است. به عنوان مثال، اگر شما یک آمریکایی هستید و قصد خرید از یک بازرگان انگلیسی را دارید، به منظور انجام این کار لازم است نگاهی به نرخ تبادل ارز بین دلار آمریکا و پوند انگلیس داشته باشید. به این ترتیب، می توانید دقیقا بفهمید که چقدر برای ارز تبدیلی خود هزینه خواهید کرد.

از آنجا که ارز دیجیتال به صورت یک ماهیت بین المللی درآمده و مهم نیست شما در چه کشوری قرار دارید، اصطلاح “نرخ تبادل” معنی متفاوتی پیدا می کند. با در نظر گرفتن ارز دیجیتالی، شاید معنی نرخ تبادل یکی از این دو معنی باشد: اینکه ارز دیجیتالی با دلار آمریکا محسابه شود یا ارز دیجیتالی به ارزش ارز دیجیتالی دیگری(مانند بیت کوین به لایت کوین) تبدیل شود.

شکاف ها، در خط های نمودار قیمت سهام ظاهر می شوند. این شکاف ها نشان دهنده نوسان ارزش کالا هستند که اکثر اوقات مبادلات در نظر گرفته نمی شوند. این امر باعث می شود که تحلیل گران یا خبرگزاری های مهم در مورد کالا، واقعیت ها را آشکار نکنند. سه نوع شکاف وجود دارد که عبارتند از:

۱٫شکاف برک وی (Breakaway Gap). این شکاف در ابتدای روند صعودی و نزولی ظاهر می شوند و نشان دهنده انجام گرفتن معاملات زیادی است.

۲٫شکاف ران وی (Runaway Gap). این شکاف در طول روند صعودی و نزولی ظاهر می شود و نشان دهنده تشدید سرعت لحظه ای روند (بالا یا پایین) است.

۳٫شکاف اگزاسشن (Exhaustion Gap). این شکاف به سمت پایان روند صعودی و نزولی ظاهر می شود و نشان دهنده یک روند کوچک در جهت مخالف است.

الگوی هد و شولدرز در یک نمودار ارزش سهام شکل می گیرد که دو نوسان کوچکتر در محدوده قیمت و یک نوسان بزرگتر در وسط نمودار است.

دو نوع الگوی هد و شولدرز وجود دارد که هر دوی آنها در تصویر بالا نشان داده شده است. یکی از این الگوها سنتی است. اگر به بالا تنه مجسمه انسان نگاه کنید شبیه همین الگو است. نوسانات تشکیل دهنده هد و شولدرز (سر و شانه ها) نشان دهنده خرید و فروش سرمایه گذاران برای آزمایش روند فعلی رشد قیمت ها است. الگوی منظم هد و شولدرز نمایانگر جهت حرکت یک بازار بول (روند صعودی) به سمت بازار بریش (bearish) (روند نزولی) است در حالی که الگوی هد و شولدرز وارونه عکس این قضیه را نشان می دهد یعنی از بازار بر به سمت بازار بول حرکت می کند. به خاطر چنین خصوصیاتی، الگوی هد و شولدرز میان این دو نوع “معکوس” است.

نرخ هش همان سرعت انجام محاسبات پیچیده ریاضی است که در استخراج بلاک های داده ارز دیجیتال انجام می شود. آنچه که این اندازه گیری نیاز دارد این است که هرچه نرخ هش سیستم استخراج بالاتر باشد بلاک های داده بیشتری با موفقیت ماین می شوند. در اینجا منافع بیشتری برای استخراج کننده ها در نظر گرفته می شود. از آنجا که بعضی از ارزهای دیجیتالی محبوب تر می شوند، انجام فرآیند استخراج رقابتی تر می شود و در نهایت نرخ هش برای ماینیگ موفق، رشد می کند. نرخ های هش بالا اغلب به تجهیزات کامپیوتری تخصصی و انرژی بیشتر نیاز دارد. همچنین، هر چه الگوریتم های ماینینگ پیچیده تر باشد مانند SHA-256، نیاز به نرخ رشد هش بالاتر، بیشتر می شود و کمتر از سیستم های ساده مانند اسکریپت (Script) استفاده می شود.

اصطلاحات زیر برای اندازه گیری نرخ هش ماینینگ مورد استفاده قرار می گیرد:

KH/s: محاسبه کیلوهش در ثانیه یا یک هزارم هش در ثانیه

MH/s: محاسبه مگاهش در ثانیه یا یک میلیون هش در ثانیه

GH/s: محاسبه گیگاهش در ثانیه یا یک بیلیون هش در ثانیه

TH/s: محاسبه تتراهش در ثانیه یا یک تریلیون هش در ثانیه

PH/s: محاسبه پتاهش در ثانیه یا یک کوادریلیون در ثانیه

هش، یک فرمول ریاضی تصادفی و پیچیده است که در فرآیند تائید بلاک های داده تراکنش استفاده می شود. هنگامی که استخراج کننده، هش مناسب را در یک بلاک محاسبه می کند، کوین ها و یک درصد از هزینه های تراکنش که در آن بلاک تعبیه شده، به عنوان پاداش به او تعلق می گیرد. دستیابی به هش درست در یک بلاک نیازمند چندین بار آزمایش و تطبیق و تنظیم محاسبه است. بعضی از بلاک ها حتی اگر به درستی پردازش شوند باز هم “پرداخت” نمی کنند (پاداشی نمی دهند). دشواری محاسبه هش در یک بلاک، نسبتا بالاست بنابراین پاداش ها با نرخ رشد سریع توزیع نمی شوند. با این همه تفاسیر ماینینگ به ایجاد کوین های نو کمک می کند و علم ریاضی در آن تنظیم می شود، بنابراین فرآیند پاداش دادن خیلی سریع اتفاق نمی افتد و همین امر باعث می شود ارزش ارز کم نشود.

والت یا کیف پول هیبریدی یک نوع سیستم ذخیره و نگهداری ارز دیجیتال و ترکیبی از کیف پول سخت افزاری (software wallet) و نرم افزاری (کیف پول که در رایانه های شخصی ذخیره می شود) و کیف پول اینترنتی (web wallet یا کیف پولی اینترنتی که بر روی یک سرور شخص ثالث ذخیره می شود) است. بخش عمده ای از اطلاعات حساب دیجیتال شما بجز یکی از جزئیات مهم در سرور هاست والت (wallet host’s server) ذخیره شده است. کلید خصوصی شما (کدی که برای شناسایی شما و منحصر به شماست) فقط بر روی دستگاه خودتان ذخیره می شود. هنگامی که یک تراکنش انجام می دهید، کلید خصوصی شما در مسیر رسیدن به سرور صرافی رمزگذاری می شود. بنابراین هیچ کس کلید خصوصی شما را نمی فهمد. این یک ویژگی امنیتی به شمار می رود و چون کلید خصوصی شما دارای یک رمز است فقط خودتان آن را می دانید. اگر رمز عبورتان را گم یا فراموش کردید، دسترسی به حساب کاربری شما غیرممکن است و موجودی حساب شما برای همیشه از دست می رود.

به لحاظ مالی، تورم به معنی روند عمومی افزایش قیمت کالاها و خدمات برای مصرف کننده است. مگر اینکه درآمد مصرف کننده بالا باشد تا با نرخ تورم هماهنگ شود. در تورم مصرف کنندگانی که درآمد پایین تری دارند، قدرت خریدشان کم می شود. بانک ها و دولت ها برای اینکه از دوره های طولانی تورم شدید و یا بالعکس از رکود و تنزل قیمت ها جلوگیری کنند، اقدامات مهمی انجام می دهند. اگر چه تورم یک فرآیند مالی طبیعی است، اما اکثر کشورها سعی می کنند نرخ تورم را در سطح قابل کنترل تر مثلا ۲ تا ۳ درصد حفظ کنند تا بیشتر مصرف کنندگان قادر باشند خود را با این نرخ ها وفق دهند.

همچنین تورم می تواند در مورد دارایی هایی مانند خانه یا مجموعه سهام ها یا سند دارایی ها اعمال شود. در قضیه “خرید پایین و فروش بالا” بسیاری از سرمایه گذاران باهوش صبر می کنند تا کالای ارائه شده در بازار، دوره طولانی و پایداری از تورم دارایی های قبل از فروش پدید آید (با قیمتی بالاتر از آنچه که در ابتدا پرداخت شد) و اغلب پس از این کار، رویه کارشان را عوض می کنند و کالایی را می خرند که قرار است روند رشد تورم در آن بالا رود. همانند اکثر تجارت کالاها، این مفهوم برای سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال هم کاربرد دارد.

در بسیاری از موارد، فرآیند استخراج شبیه به یک هاگدان (hog) است. یعنی زمان و جای زیادی را در کامپیوترها مصرف کند. اکثر استخراج کننده ها قدرت محاسبه  ندارند یا اینکه نمی توانند یک یا بیش از یک ماشین سخت افزاری را به فرآیند استخراج اختصاص دهند،پس با استخراج کننده های دیگر همکاری می کنند تا بار سنگین استخراج را بین یکدیگر توزیع کنند. وقتی بیش از یک استخراج کننده در فرآیند پردازش بلاک های داده شرکت می کنند، به آن استخر استخراج (mining pool) می گویند. هنگامی که فرآیند استخراج تکمیل و تائید شد، اعضای استخر (s pool’member) پاداش تراکنش ها و کوین ها را به طور مساوی تقسیم می کنند.

با یک مثال شروع می کنیم. به عنوان مثال، با استفاده از ارز سنتی، خزانه داری ایالات متحده می تواند صادر کننده سکه و اسکناس باشد. از لحاظ فنی، کوین های ارز دیجیتال صادر نمی شوند بلکه آنها در فرآیند ماینینگ یا استخراج تولید می شوند. هیچ بانک مرکزی و دولتی نمی تواند در مورد زمان ایجاد ارز دیجیتال جدید تصمیم گیری کند. کوین جدید زمانی ساخته می شود که سرمایه گذاران، بلاک های داده را استخراج کرده باشند. هیچ شخص خاصی وجود ندارد که صاحب مثلا شرکتی به اسم بیت کوین باشد و همچنین هیچ شرکتی خاص وجود ندارد که فقط خودش تصمیم گیری کند. همه سرمایه گذارانی که سرمایه گذاری می کنند و منافع قانونی دارند، “صادر کننده” هستند. در اینجا منظور ما سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال هستند.

به تراکنش های ارزهای دیجیتال که در بسته های داده جمع می شوند، بلاک می گویند. پردازش به موقع این بلاک ها برای صحت انجام فرآیند تراکنش ضروری است و از آنجا که هیچ نهاد مرکزی وجود ندارد که بتواند همه  فرآیند پردازش را به درستی انجام دهد، کامپیوتر ها این مسئولیت را به عهده می گیرند. به این کار استخراج گفته می شود . ماینر ها کامیپوتر های خود را در اختیار شبکه قرار می دهند تا به پردازش و حاسبات شبکه کمک کنند و وقتی که یک بلاک داده به درستی ماین می شود و معیارهای الگوریتم و ریاضی مشخص می شود، ماینرها پاداشی از کوین ها و درصدی از کارمزد تراکنش بلاکی که پردازش کرده اند را دریافت کنند.

استخراج برای تایید تراکنش ها به کار می رود و موجب تولید کوین جدید می شود. پیش بینی می شود به مرور زمان حجم تراکنش ها به میزان قابل توجهی زیاد می شود. به همین دلیل باید انگیزه کافی برای استخراج کننده ها ایجاد شود تا بتوانند در فرآیند مورد نظر سهم خود را از تایید تراکنش ها دریافت کنند.

 

لایت کوین در تاریخ هفتم اکتبر سال ۲۰۱۱ در گیت‌هاب (GitHub) توسط چارلز لی (Charles Lee) معرفی شد.

لایت کوین(litecoin) یک ارز دیجیتالی همتا به همتا  (peer-to-peer) یا به اختصار (P2P) میباشد و همانند بیت کوین یه سکه اینترنتی و تازه تاسیس می باشد. به دلیل امنیت شبکه و حمایت گسترده به دومین ارز اینترنتی پرطرفدار در دنیا تبدیل شده است. در واقع از بیت کوین به عنوان طلای نوین و از لایت کوین به عنوان نقره نوین یاد میکنند. این ارز تازه تاسیس ،در مراحل ابتدایی به سر می برد و احتمال جهش قیمت درآن بسیار است.

لایت کوین(Litecoin) یک ارز اینترنتی بر پایه شبکه انتقال فرد به فرد (peer-to-peer) و با هزینه انتقال تقریبا صفر و اتقال آنی می باشد. لایت کوین(Litecoin) یک شبکه انتقال open source و بدون مقامات مرکزی و کنترل متمرکز می باشد.

معادلات پیشرفته ریاضی باعث امنیت شبکه موجود و همچنین به افراد این اجازه را می دهد که مقدار موجودی خود را کنترل نمایند. از خصوصیات بارز آن سرعت بیشتر آن در انتقال و همچنین بهبود فرایند نگهداری آن توسط افراد می باشد.هر بلاک در هر ۲.۵ دقیقه تولید می شود و برای استخراج آن از GPU CPU استفاده میکنند برای همین شما می توانید همزمان با بیت کوین آن را استخراج کنید. در مجموع ۸۴ میلیون لایت کوین استخراج خواهد شد.

این مفهوم به نحوه ذخیره ارزدیجیتال مربوط می شود. اگر ارز شما به صورت آنلاین استفاده شود ( یعنی روی یک درایو کامپیوتر یا فضای ابری) به این معنی است که ممکن است کاربران رایانه ای دیگر هم به آن دسترسی داشته باشند. گاهی اوقات این دسترسی بدون آگاهی شما صورت می گیرد و همین امر باعث می شود سارقین شما را هک کنند. طراحی ارزدیجیتال طوری انجام شده که به خودی خود و مستقیما به یک شخص خاص متصل نمی شود. به این ترتیب بسیار مهم است که امنیت اطلاعات شخصی خود را به صورت آفلاین بالا ببرید. بهتر است این کار را انجام دهید مگر اینکه بخواهید پولتان را مستقیما در یک تراکنش استفاده کنید و قضد سرمایه گذاری نداشته باشید. دو روش خوب برای اینکه اطلاعات سرمایه گذاری خود را به صورت آفلاین نگهدارید، این است که آنها را در یک درایو اکسترنال ذخیره کنید و تا وقتی که به آن نیاز ندارید متصل نباشد و دیگر اینکه از اطلاعات خود پرینت بگیرید و آن را در کیف پول های کاغذی (paper wallet) داشته باشید. اگر تصمیم به استفاده از کیف پول دارید، یکی از چیزهای مهمی که باید درباره آن بدانید و به آن عمل کنید، ذخیره اطلاعات به صورت آفلاین است چون اگر سرقت ارز دیجیتالی صورت بگیرد غیر قابل پیگیری و غیر قابل برگشت است.

اگرچه این نوع ارز دیجیتال آنچنان در میان سرمایه گذاران بزرگ مورد اقبال قرار نگرفته اما هنوز استفاده می شود. نوواکوین در فوریه سال ۲۰۱۳ معرفی شد. نوواکوین مانند بسیاری از ارزهای دیگر از الگوریتم استخراج استفاده می کند و با روش های اثبات کار (proof-of-work) و اثبات سهام (proof-of-stake) استخراج می شود.

هنگامی که سرمایه گذاران می خواهند روند فعلی ارزش یک کالا را در بازار آزمایش کنند از نمودار الگوی پرچم استفاده می کنند. خرید و فروش انجام گرفته در طول این دوره آزمایش (عموما یک تا سه هفته طول می کشد)، نوساناتی را تشکیل می دهد که با متقارن شدن خطوط مورب نشان داده می شود و شکل پرچم ظاهر می شود (در اینجا منظور پرچم سه گوش است).

الگوهای پرچم در دو بازار با روند صعودی (bear) و روند نزولی (bull) اتفاق می افتند. از آنجا که این الگوها نشان می دهند که روند فعلی در حال تغییر است و معکوس می شود، الگوی پرچم یکی از انواع الگوی “تداوم” در نظر گرفته می شود. هنگامی که الگو شکل می گیرد این روند در جهت قبل خود ادامه می یابد.

 

این کلمه به شخص یا اشخاص تازه وارد در یک فضای خاص (در اینجا منظور سرمایه گذاری روی ارز دیجیتال است)، اشاره دارد. اکثر سرمایه گذاران ارز  دیجیتال، افراد خوبی هستند و مایلند که به کسانی که تازه وارد این کار می شوند، کمک کنند. اما باید اشاره کنیم افرادی هم وجود دارند که از نوب ها (تازه واردها) سوء استفاده می کنند. این سرمایه گذاران ، اغلب از روش دستکاری بازار برای سوء استفاده از کسانی که هنوز خوب را از بد تشخیص نمی دهند استفاده می کنند. مثلا برای خالی کردن سریع تر جیب افراد می گویند که الآن زمان خرید ارز است(در صورتی که شاید اصلا زمان مناسبی نباشد) خوشبختانه، مطالب خوب و آگاه کننده ای در این زمینه وجود دارد که به سرمایه گذاران جدید کمک می کند تا خود را از قرار گرفتن در دام سوء استفاده کنندگان بازار حفظ کنند.

پیرکوین یکی از انواع رمزنگاری ارز است که با نام های “PPCoin” یا “Peer-to-Peer Coin” شناخته می شود. شخصی به نام سانی کینگ ، پیرکوین را در آگوست ۲۰۱۲ معرفی کرد. در زمان کوتاهی پیرکوین به یکی از ارزهای دیجیتال  محبوب در جهان تبدیل شد. اما پس از مدتی از دید کاربران و مردم خارج شد. پیرکوین از الگوریتم استخراج SHA-256 استفاده می کند و با ترکیب روش های اثبات کار و اثبات سهام ماین می شود.

مخفف این اصطلاح به صورت P2P نوشته می شود. همتا به همتا مفهومی است که برای سیستم ارزهای دیجیتال استفاده می شود. به طور خیلی ساده تراکنش ها، میان افرادی مثل شما بدون هیچ واسطه ای انجام می شود که هیچ نظارت و کنترلی از هیچ نهادی بر تراکنش شما نیست. همه کسانی که در یک ارزدجیتال سرمایه گذاری کرده اند بدون پاسخ گویی به دولت یا هیچ بانکی کار خود را انجام می دهند.از طرفی دیگر افرادی که شهرت و اعتبار کمتری دارند قادرند مانند همه سرمایه گذاری کنند. سیستم های ارز دیجیتال به خودکفایی تمایل دارند.

یکی از ویژگی های کاربردی تلفن همراه این است که اطلاعات را از یک گوشی هوشمند به گوشی دیگر منتقل می کند. اگر دو کاربر تلفن همراه بخواهند اطلاعات را مبادله کنند، هرکدام این ویژگی را روی تلفن خود نصب و فعال می کنند و می توانند این انتقال اطلاعات را با قرار دادن دستگاه های خود در نزدیکی یکدیگر انتقال دهند که به این نوع انتقال، “انتقال نزدیک” می گویند.

بسیاری از برنامه های کاربردی ارز دیجیتالی انتقال نزدیک را به عنوان یک ویژگی مهم قلمداد می کنند، بنابراین می توان معاملات ارز را به سرعت از یک کیف پول موبایل (mobile wallet) به دیگری انتقال داد.

 

کلید عمومی یک کد رمزنگاری منحصر به فرد است که به سرمایه گذاران ارائه می شود. هنگامی که آنها می خواهند معامله را با کریپتوکارنسی انجام دهند کلید عمومی خود را ارائه می دهند تا معامله انجام پذیرد. در بسیاری از مبادلات کریپتوکارنسی فهرستی از این کلیدها برای سرمایه گذاران در نظر گرفته شده است. کلید عمومی راهی است برای شناسایی کسی که می خواهد معامله انجام دهد، حتی اگر نام واقعی یا اطلاعات شخصی او در کلید عمومی اش وجود نداشته باشد. در مقابل، کلید خصوصی مانند کلید عمومی شناخته شده نیست و هر کس باید به دقت از آن نگهداری کند و از آن برای تائید یک معامله استفاده شود.

پامپ و دامپ یک استراتژی در بازار است که سرمایه گذاران وظیفه شناس و با وجدان به شدت با آن مخالفند. افرادی که وقتی قیمت ها پایین باشد روی کالا و سهام سرمایه گذاری هنگفتی می کنند و سپس به شدت تبلیغات انجام می دهند، اغلب از اظهارات دروغین و گمراه کننده استفاده می کنند .این کار بخشی از اصلاح بالاست که “پامپ” نامیده می شود و مثلا با تبلیغات ادعا می کنند که اکنون بهترین موقع برای خرید ارز است و این باعث افزایش تقاضا و بالا رفتن قیمت می شود. هنگامی که دامپ رخ دهد، افراد مورد نظر سهام خود را با بالاترین قیمت می فروشند. این کار معمولا برای آنها سود به همراه دارد اما باعث می شود که ارزش همان کالا بعد از مدتی پایین بیاید. این بخش از اصطلاح “دامپ” نامیده می شود.

بازارهای ارزدیجیتال به اندازه بازارهای دیگر مستعد پذیرش استراتژی های پامپ و دامپ هستند. برای در امان ماندن از آن، باید از سرمایه گذاری زیاد و تهاجمی اجتناب کرد و سرمایه گذاران باید به سرعت منشا اطلاعات نادرست را دریابند.

 

کلید خصوصی، کد شناسه منحصر به فردی است که برای سرمایه گذاران صادر می شود تا از آن در طول تراکنش ها به عنوان یک امضای دیجیتال استفاده شود. در مقایسه با کلید عمومی که به طور آشکار در همه تراکنش های ارزهای دیجیتال وجود دارد، کلید خصوصی باید با دقت حفظ و نگهداری شود و به کسی داده نشود. کلید خصوصی شما همان است که وقتی یک سرمایه گذار، ارزی را به شما انتقال می دهد آن را با کلید عمومی شما رمزگذاری کند. این کلید عمومی یک “امضا” برای تائید تراکنش شما محسوب می شود. از کلیدهای خصوصی خود باید همانند کارت های اعتباری یا شماره های امنیت اجتماعی تان نگهداری کنید.

پاداش برای این نوع استخراج براساس مبلغی است که در این راه سرمایه گذاری کرده اید. هرچه سرمایه بیشتری در اختیار داشته باشید، پاداش شما در استخراج بیشتر می شود.

به طور کلی دو نوع روش استخراج وجود دارد پاداش اثبات کار (proof-of-work) و پاداش اثبات سهام یا سرمایه (proof-of-stake)

در اولی هر چه کامپیوتر استخراج کننده قوی تر باشد و بتواند پردازش را بهتر انجام دهد شانس آن فرد برای استخراج و پاداش بیشتر است. اما در دومی هر چه سرمایه فرد در سیستم بیشتر باشد شانس استخراج و پاداش بالاتر است.

از این نوع استخراج به عنوان یک روش مستقل استفاده نمی شود. اما بعضی از صادر کنندگان ارزدیجیتال از آن به همراه استخراج اثبات کار استفاده می کنند. پیرکوین و نوواکوین دو صنعت مهم رمزنگاری ارز هستند که از ترکیب این دو روش فرایند استخراج را ارائه داده اند.

این کدها بیشتر شبیه بارکد های مستطیلی هستند که شما روی هر چیزی که خریداری می کنید درج شده اند با این تفاوت که کدهای QR مربع شکل هستند و اطلاعات بیشتری نسبت به بارکدها در خود دارند. در قسمت زیر یک نمونه از کد QR نشان داده شده است:

کد QR

بازرگانانی که ارز دیجیتال را مانند ارزهای دیگر به عنوان نوعی پرداخت قبول کردند، اغلب از کدهای QR در فروشگاه های خود استفاده می کنند. مصرف کنندگان باید با گوشی های هوشمند خود کدهای QR را اسکن کنند تا خریدی راحت و بدون معطلی در صف های طولانی پرداخت پول داشته باشند. اکثر برنامه های کاربردی ارز دیجیتالی قابل حمل، قابلیت اسکن کدهای QR را دارند.

ساتوشی به کوچکترین به کوچکترین قسمت یک بیت کوین گفته می شود. میزان آن ۰٫۰۰۰۰۰۰۰۱ بیت کوین است که به نام خالق اولین ارز دیجیتالی موجود یعنی ساتوشی ناکاموتو نامگذاری شده است. ناکاموتو در سال ۲۰۰۸ مقاله ای نوشت که به خلق بیت کوین تبدیل شد (و نام خود را در آن مقاله ذکر نکرده بود) و تا سال ۲۰۱۴ هیچ کس نتوانست به هویت واقعی شخص یا اشخاصی که با نام مستعار آن را ایجاد کردند، پی ببرد. در آن زمان (۲۰۱۴) مجله نیوزویک آشکار کرد که ساتوشی ناکاموتو خالق واقعی بیت کوین بوده است.

این الگو همچنین با عنوان “ساسر باتم” (saucer bottom) نیز شناخته می شود. این الگو را روی نمودارهای قیمت ارز در سایت های صرافی بیشتر می بینید. این الگو یک نوع الگوی “معکوس” است یعنی انتقال از روند نزولی  به روند صعودی  صورت می گیرد. خطی که به آرامی به سمت پایین نمودار حرکت می کند ارزش پایین بازار را نشان می دهد که به آرامی به سمت بالا کشیده می شود. اغلب چند ماه طول می کشد تا این الگو به طور کامل شکل گیرد.

الگوی نمودار معکوس بر اساس نمودار ارزش بازار شکل می گیرد و شما آن را در بسیاری از وب سایت های تبادل ارز دیجیتالی می بینید. الگوی معکوس نشان می دهد بازاری که روند صعودی دارد (bull) مسیر آن معکوس می شود و روند نزولی (bear) را درپیش می گیرد و بالعکس. وقتی که یک الگوی گراف معکوس به وجود می آید به این معنی است که سرمایه گذاران روند فعلی ارزش را آزمایش می کنند. به همین دلیل این الگو معتبر و پایدار نیست. بنابراین بازار تغییر جهت می دهد.

پت (Scrypt)Reviewed by محمد آذرنیوار on Aug 8Rating: 5.0

scrypt، (تلفظ می شود : اسکریپت) نوعی از الگوریتم استخراج است که در ارزهای دیجیتال بزرگ مانند لایت کوین و نوواکوین از آن استفاده می شود. مزیتی که الگوریتم اسکریپت در مقایسه با الگوریتم های دیگر مانند SHA-256 دارد سریع بودن و استفاده آسان از آن است. از آنجا که فضای پردازش کامپیوتری زیاد نیست، استخراج کننده ها می توانند به راحتی و به سرعت بلاک های داده را با آن پردازش کنند.

وقتی یک سرمایه گذار قصد فروش همه یا قسمتی از سرمایه گذاری ارز دیجیتال خود برای انجام مبادله ای دارد، سفارش فروش انجام می شود. گاهی اوقات سفارش فروش خیلی ساده و سریع انجام می گیرد (آنچه که دارید به بهترین قیمت می فروشید) یا اینکه سرمایه گذار می تواند معیارهایی را پیش از فروش تعیین و بعد اعمال کند. معیارها می تواند شامل قیمت، زمان بندی، درصد فروش سهام و غیره باشد. در اکثر صرافی ها برای سفارش فروش فرم پر می شود اما اگر سرمایه گذارها سوالات یا نگرانی هایی در این زمینه داشته باشند می توانند مستقیما با نماینده صرافی ، صحبت کنند.

الگوریتم SHA-256 یک پروتکل الگوریتم استخراج است که بسیاری از ارزهای دیجیتال از آن استفاده می کنند. الگوریتم محبوبی مانند SHA-256 نسبت به الگوریتم های دیگر قدرت بیشتری در انجام محاسبات و زمان پردازش معین دارد اما استفاده از آن برای استخراج کننده ها کمی دشوار است. در نتیجه بیشتر فرآیند استخراج SHA-256 را استخرهای استخراج یا استخراج کننده هایی انجام می دهند که فقط برای انجام فرآیند استخراج از کامپیوترهای جداگانه ای استفاده می کنند.

اسلایس ها، همان اجزای شرکت کننده در محتوا هستند که اعضای اسلایس فیدز آنها را فراهم می کنند. همچنین آنها یک شبکه رسانه اجتماعی هستند که با شبکه پیگیری ارز عرضه می شوند. این اسلایس ها شامل مکالمات، یاد داشت ها، شایعات، راهنمایی ها، لینک ها و ویدیوها می شود که  اعضای جامعه مجازی بتوانند با آنها به امر پیگیری ، ارزیابی و مشاهده کردن بپردازند.

اسلایس فیدز، یک شبکه اجتماعی رایگان پیگیری ارز است و معامله گران، ماینرها و علاقه مندان به ارتباطات و اطلاعات کریپتوکارنسی در آن کمک می کنند تا تمام مشکلات را از میان بر دارند. اعضای آن می توانند اطلاعاتی مانند مکالمات، یاد داشت ها، شایعات، راهنمایی ها، لینک ها و ویدیوها را برای پیگیری به اعضای جامعه مجازی ارائه دهند. این شبکه به سه قسمت ساده تقسیم می شود: صفحه های اسلایس که آپدیت ها را نشان می دهد و صفحه پروفایل که به اعضا اجازه می دهد تا صفحه خود را در داخل شبکه سفارشی سازی کنند. بنابراین اعضا قادرند سهام خود را تبدیل به پول کنند. به عنوان مثال، وبلاگ نویسان می توانند پذیره نویسی سهام خود (که قابل پرداخت در ارز دیجیتالی باشد) را برای دسترسی به محتوا و ظرفیت منحصر به فردشان ارائه دهند و بازرگانان نیز می توانند از طریق اسلایس فیدز شرکت ها و محصولات خود را تبلیغ کنند.

 

جاده ابریشم، بازار سیاه آنلاینی بود که در آن معاملات دارو و پولشویی رخ می داد. بسیاری از تراکنش هایی که در بازار جاده ابریشم انجام می گرفت با ازرهای دیجیتال کار می کرد و به مدت طولانی کل این صنعت را به چشم سیاه تبدیل کرد. پس از تحقیقات طولانی FBI، مالکان سایت جاده ابریشم در اکتبر ۲۰۱۳ دستگیر شدند و  فعالیت آنها متوقف شد.

این نوع سفارش نوعی آپشن به معنی “جلوی ضرر را بگیر” است که سرمایه گذاران از آن برای سهام یا کالاهای خود استفاده می کنند (مانند ارزدیجیتال ) بنابراین جلوی ضرر و زیان گرفته یا حداقل، میزان ضرر و زیان وارده کم می شود.

سرمایه گذاران معمولا در زمان خرید یک گزینه استاپ لاس فعال می کنند. این سفارش یک سفارش فروش است و قیمت ارزی که باید فروخته شود، تعیین می کند. برای مثال، اگر بخواهید سهامی را با قیمت ۱۰۰ دلار خریداری کنید می توانید یک گزینه استاپ لاس در قیمت ۶۰ دلار فعال کنید. تا زمانی که قیمت سهام بیش از این مقدار باقی بماند همه چیز خوب پیش می رود و هیچ اتفاقی نمی افتد مگر اینکه شخصا مبادله را انجام دهید. اما اگر قیمت این ارز مثلا از ۶۰ دلاری که تعیین کرده اید کمتر شود سیستم به طور خودکار ارز شما را به فروش می رساند. البته این گزینه فقط در بعضی از صرافی ها وجود دارد و یا انواع آن متفاوت است.

به طور کلی، هنگامی که معاملات انجام شدند، خط روند روی نمودار (مانند مبادلات ارز دیجیتالی) کم و بیش به حالت مورب شکل می گیرد. اما هنگامی که سفارش خرید و فروش وجود دارد این خط به طور مستقیم به بالا و پایین کشیده می شود و یک خط یا خطوط عمودی ایجاد می گردد. به این خطوط  “دیوار” گفته می شود که نشان دهنده تقاضای زیاد موقت درخرید و فروش نوع خاصی از ارز دیجیتالی است. اگر یک دیوار با یک سفارش خرید بزرگ ایجاد شود، به آن “دیوار خرید” گفته می شود و اگر آن نشان دهنده یک سفارش فروش بزرگ باشد، “دیوار فروش” نامیده می شود. به طور کلی این دیوارها “دیوارهای تجاری” یا “دیوار مزایده” نامیده می شوند. زمانی که برگه های سفارش خرید پر شدند یا بازار آنها را نادیده گرفت، دیوارها ناپدید می شوند و خط روند مورب ادامه پیدا می کند.

الگوی سه گانه رو به پایین در نمودار بازاری شکل می گیرد که سرمایه گذاران برای آزمایش روند نزولی ارزش، خرید و فروش می کنند. وقتی خرید و فروش انجام گیرد با گذشت زمان سه دره (شیار) مجزا و تقریبا برابر در خط روند نمودار شکل می گیرد. هنگامی که دره سوم شکل گرفت روند صعودی با نقطه اوج یا قله های  شکل گرفته در طول جمع آوری اطلاعات الگو، ایجاد می شود. وقتی این اتفاق بیفتد، بازار به مدت کوتاهی روند صعودی دارد یا به اصطلاح  “bullish” می شود بنابراین الگوی سه گانه رو به پایین یک الگوی “معکوس” در نظر گرفته می شود و بازار از بر به سمت bull میل می کند.

به طور کلی، زمانی الگوهای مثلث روی نمودار قیمت کالا تشکیل می شوند که سرمایه گذاران برای آزمایش روند فعلی، خرید و فروش انجام دهند. بالا و پایین بودن نوسانات با خطوط مستقیمی نشان داده می شود که بالا و پایین بودن طول دوره آزمایش را تعریف می کند. این خطوط یک شکل مثلث باز را تشکیل می دهد.

سه نوع الگوی مثلثی وجود دارد که عبارتند از:

۱٫مثلث نزولی. این الگو زمانی که خط پایینی مثلث یک خط افقی است و خط بالایی از سمت چپ به راست به سمت پایین حرکت می کند، شکل می گیرد. مثلث نزولی نشان دهنده یک روند نزولی (bear) است.

۲٫مثلث صعودی. این الگو عکس الگوی مثلث نزولی است. یعنی یک خط کج از سمت چپ به راست در پایین و یک خط افقی در بالای صفحه تشکیل می شود. این الگو نشان دهنده روند صعودی (bull) است.

۳٫مثلث متقارن. همانطور که از نامش پیداست این الگو طوری شکل می گیرد که هر دوخط مثلث در آن کج است. مثلث متقارن الگوی پیچیده ای است و نمی توان پیش بینی اش کرد زیرا ممکن است هم روند صعودی (bullish) و هم روند نزولی (bearish) در آن ادامه یابد.

بیشتر تراکنش هایی که با ارزدیجیتال انجام می گیرند کارمزد کوچکی برایشان در نظر گرفته می شود. این کارمزد به بلاک داده حاوی اطلاعات تراکنش، تعلق می گیرد و تمام یا بخشی از  آن را به صورت پاداش به استخراج کننده یا استخر استخراج داده می شود.

 

الگوی سه گانه رو به بالا در نمودار بازاری شکل می گیرد که سرمایه گذاران برای آزمایش روند صعودی ارزش، خرید و فروش می کنند. وقتی خرید و فروش انجام گیرد با گذشت زمان سه قله مجزا و تقریبا برابر در خط روند نمودار شکل می گیرد. هنگامی که قله سوم شکل گرفت روند نزولی با نقاط عمیق یا دره های شکل گرفته در طول جمع آوری اطلاعات الگو، ایجاد می گردد. وقتی این اتفاق بیفتد، بازار به مدت کوتاهی روند نزولی دارد یا به اصطلاح  “bearish” می شود بنابراین الگوی سه گانه رو به بالا یک الگوی “معکوس” در نظر گرفته می شود و بازار از bull به سمت bear میل می کند.

پردازش داده ها برای تراکنش های ارزدیجیتال حدودا بین ده تا نیم ساعت طول می کشد. این کار باید برای حفظ و اعتبار تراکنش ها در برابر فعالیت های کلاهبرداری مانند دوبار خرج کردن است. اما این اقدامات برای کسانی که درگیر تراکنش های زیادی هستند ناراحت کننده است. در نتیجه در بعضی از صرافی ها و مشاغلی که با ارز دیجیتالی کار می کنند تراکنش های “تائید صفر”ارائه می شود تا معامله گران سریعا و بدون انتظار کشیدن برای فرآیند استخراج، تائیدیه بلاک داده ها را دریافت کنند.

سیستم اثبات کار (Proof of Work) که پایه و مبنای محبوب ترین و رایج ترین ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین است، یک سیستم استخراج و مبتنی بر قدرت محاسباتی کامپیوتر است که کاربران مشارکت کننده لازم است مسائل ریاضیاتی دشوار را برای تعیین اعتبار تراکنش ها حل کنند. شبکه های بزرگ رمزنگاری مانند بیت کوین الگوریتم  اثبات کار را بنیان کار خود قرار داده اند، زیرا این به نامتمرکز بودن قدرت و کنترل روی توزیع و پیاده سازی تغییرات عمده اقتصادی و فنی در شبکه می انجامد. در این سیستم هر کامپیوتر با انجام محسابات هر تراکنش مقداری بیت کوین به عنوان پاداش دریافت می کند (استخراج می کند)

به هر کامپیوتر متصل به شبکه بلاک چین node یا گره گفته می شود. گره ها وظیفه تایید و بررسی و محاسبات تراکنش ها را دارند.

همه کیف ها به دو نوع گرم یا سرد طبقه بندی می شوند. نوعی از کیف به اینترنت متصل و آنلاین است که به آن کیف پول “گرم” گفته می شود. (مانند کیف پول وب)

بلو چیپ، (به انگلیسی: blue chip) بر پایه تعریف بازار بورس نیویورک به انواعی از سهام ابر شرکت‌ها گفته می‌شود، که از نظر کیفیت، اطمینان، قابلیت و توانایی سودآوری شهرتی ملی را دارا باشند.

ده‌ها سال است که نام بلو چیپ به این نوع از سهام اطلاق می‌شود. این عبارت از بازی پوکر به عاریت گرفته شده. در پوکر بیشترین و ارزشمندترین امتیاز را چیپ‌های آبی دارند.

سهام بلو چیپ معمولا مربوط به شرکت‌هایی است که محصولات و خدماتشان بسیار گسترده و همه‌گیر هستند و طرفداران بسیار زیادی در سراسر جهان دارند و حتی در دوره‌های رکود اقتصادی هم سودده هستند.

مشهورترین شاخص در ایالات متحده آمریکا، که اعضای تشکیل دهنده آن، بلوچیپ محسوب می‌شوند، میانگین صنعتی داو جونز می‌باشد، که از ۳۰ شرکت دارای بالاترین میزان ارزش بازار تشکیل می‌شود و هر یک از آنها، پیشروهای صنعت خود بشمار می‌آیند.

اینترنت اشیا(IoT) به طور کلی اشاره دارد به بسیاری از چیزها شامل اشیا و وسایل محیط پیرامون‌مان که به شبکه اینترنت متصل شده و بتوان توسط اپلیکیشن‌های موجود در تلفن‌های هوشمند و تبلت کنترل و مدیریت شوند. اینترنت اینترنت اشیاها به زبان ساده، ارتباط سنسورها و دستگاه‌ها با شبکه‌ای است که از طریق آن می‌توانند با یکدیگر و با کاربرانشان تعامل کنند. این مفهوم می‌تواند به‌سادگی ارتباط یک گوشی هوشمند با تلویزیون باشد و یا به پیچیدگی نظارت بر زیرساخت‌های شهری و ترافیک. از ماشین لباسشویی و یخچال گرفته تا پوشاکمان؛ این شبکه بسیاری از دستگاه‌های اطراف ما را در برمی‌گیرد.

Blockstack (بلاک استک) یک شرکت ارائه دهنده مرورگر مبتنی بر بلاک چین است . در مرورگری که Blockstack ارائه می دهد، واسطه ها از اینترنت حذف می شوند و یک ارتباط همتا به همتا در سراسر اینترنت برقرار می شود. در این مرورگر پسورد ها حذف می شوند و مردم می توانند بدون پسورد و فقط با یک نام کاربری به حساب کاربری خود در تمام سایت های اینترنتی متصل شوند. این مرورگر به زودی عرضه خواهد شد.

یک هارد فورک(شاخه سخت) تغییری در پروتکل ارز دیجیتال است که درآن بلاک ها و تراکنش های نامعتبر قبلی معتبر می شوند. لذا همه کاربران ملزم به اعمال آن هستند. یک هارد فورک سازگار با قبل نیست. هارد فورک گاهی باعث تبدیل شدن به دو ارز می شود مثلا بیت کوین کش هارد فورکی از بیت کوین است یا اتریوم کلاسیک هارد فورکی از اتریوم است و این باعث می شود که دو ارز کاملا جدا پدید آید و کسانی که مایل باشند می توانند در قبلی ادامه دهند یا به هارد فورک جدید نقل مکان کنند.

آلت کوینها، ارزهای دیجیتالی هستند که پس از بیت کوین عرضه شدند. به طور کلی، آن ها خود را به عنوان جایگزین های بهتر برای بیت کوین معرفی می کنند. موفقیت بیت کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال باعث شد که بسیاری از توسعه دهندگان با تغییراتی کلی یا جزئی ارزهای دیجیتال جدیدی معرفی کنند.

بسیاری از آلت کوین ها در چارچوب اساسی بیت کوین ساخته شده اند. بدین ترتیب اکثر آلت کوین ها از این نظر شبیه هم هستند، بیشتر آلت کوین ها با تغییر در فرایند استخراج یا نحوه تایید تراکنش ها عرضه شده اند. اما حتی با بسیاری از ویژگی های شبیه به هم، آلت کوین ها به طور گسترده ای از یکدیگر متفاوت هستند.

 

ارز دیجیتال یا Cryptocurrency یک فرم از پول الکترونیکی است. بیشتر ارزهای دیجیتال به منظور امنیت بیشتر، حذف واسطه ها و ناشناس بودن طراحی شده اند.

ارزهای دیجیتال، ارزهایی هستند که از رمزنگاری برای انتقال در اینترنت استفاده می کنند، رمزنگاری های ارزهای دیجیتال غیرقابل هک و پیگیری هستند.

ابتدا رمزنگاری در جنگ جهانی دوم برای انتقال پیام و فرمان های نظامی مورد استفاده قرار گرفت. در عصر دیجیتال، ریاضیات و علوم کامپیوتر برای امنیت ارتباطات، اطلاعات و انتقال پول مورد استفاده قرارگرفته اند.

اولین ارز دیجیتال بیت کوین است که در سال ۲۰۰۹ ایجاد شد و اکنون پادشاه دنیای ارزهای دیجیتال است. در چند سال گذشته ارزهای دیجیتال زیادی معرفی و عرضه شده اند. در حال حاضر حدود ۹۰۰ ارز دیجیتال در بازارهای جهانی تجارت می شود.

ارزهای دیجیتال چگونه کار می کنند؟

ارزهای دیجیتال از فناوری غیرمتمرکز استفاده می کنند و به کاربران امکان پرداخت امن و ذخیره پول را بدون نیاز به ثبت نام یا استفاده از بانک ها و سازمان های واسطه می دهند. اکثر ارزهای دیجیتال روی پایگاه داده توزیع شده ای به نام بلاک چین اجرا می شوند. بیشتر واحد های اصلی ارز دیجیتال (به جز توکن ها) توسط یک فرآیند به نام استخراج یا ماین تولید می شوند.

ارزهای دیجیتال مشهور

 • بیت کوین: بیت کوین اولین و محبوب ترین ارزدیجیتال است. بیت کوین توسط فردی (یا افرادی) ناشناس به نام ساتوشی ناکاموتو در سال ۲۰۰۹ عرضه شد. ارزش کل بازار بیت کوین اکنون بیش از ۷۰ میلیارد دلار است.
 • اتریوم: در سال ۲۰۱۵ توسعه یافته است، اتریوم بلاک چین مخصوص خود را دارد به همین دلیل به آن بلاک چین دوم هم گفته می شود. اتریوم فقط یک روش پرداخت نیست. روی بلاک چین اتریوم، قرارداد های هوشمند غیرمتمرکز اجرا می شود. بیش از ۹۰ درصد توکن های موجود روی پلتفرم اتریوم فعالیت می کنند.
 • ریپل: ریپل یکی دیگر از پلتفرم های غیرمتمرکز مشهور است. ریپل در سال ۲۰۱۲ با هدف ایجاد ظرفیت تراکنش های بالا عرضه شد.
 • لایت کوین: این ارز با تغییراتی در بیت کوین مانند انجام سریع تر تراکنش ها و استخراج راحت تر، در سال ۲۰۱۳ عرضه شد.

چرا ارزهای دیجیتال محبوب هستند؟

ارزهای دیجیتال به منظور امنیت و ناشناس بودن ساخته شده اند. تقلب درتراکنش های ارزهای دیجیتال جایگاهی ندارد. کسی مالک آن ها نیست و کسی نمی تواند آن ها را متوقف یا هک کند. آن ها غیرمتمرکز هستند و واسطه ها را حذف می کنند.

استفاده از ارزهای دیجیتال نیاز به ثبت نام یا مدارک ندارد. فرایند استخراج برای همه مقدور است و همه می توانند با سخت افزار های مناسب از آن کسب درآمد کنند.

اتریوم یک پلتفرم با بلاک چین مخصوص به خود است، و به نوعی کوین مخصوصی به اسم اتر (ether) برای خود دارد اتریوم از نظر بلاک چینی بودن شبیه به بیت کوین است، اما در پلتفرم بیت کوین، ارز مخصوص همان بیت کوین نامیده می شود.

کلمه “توکن” در لغت به هرگونه کالاهای تایید شده قابل مبادله مانند ارز، وفاداری، حواله طلا، آیتم های بازی کامپیوتری و … گفته می شود.

توکن منحصر به یک پلتفرم خاص نیست. توکن نشان دهنده این است که شما یک دارایی قابل تجارت دارید.

در حوزه ارزهای دیجیتال در حال حاضر از پلتفرم اتریوم  برای ذخیره و ارائه توکن های ico ها استفاده می شود. به عبارت دیگر، در پروژه ای که بر روی بلاک چین اجرا خواهد شد، توسعه دهندگان آن پروژه، توکن های مخصوص آن پروژه را می سازند که توسط آن ها می شود در این پروژه فعالیت کرد.

مثلا Status یک نرم افزار پیام رسان غیرمتمرکز است که با آن می شود بدون واسطه با دیگران چت کرد و یا اتریوم را انتقال داد. در این پلتفرم امکان خرید و فروش و مارکتینگ هم فراهم شده است و برای خرید و فروش از توکن SNT استفاده می شود یعنی اگر کسی بخواهد در این نرم افزار محصولی را از شخصی بخرد باید توکن بخرد و از آن برای این کار استفاده کند.

به این ترتیب توکن ها ارزشمند می شود و می توانند خرید و فروش شوند.

به دلیل توانایی اتریوم در اجرای قرارداد های هوشمند، پروژه های غیرمتمرکز از این پلتفرم برای ثبت توکن ها استفاده می کنند. روی قرارداد های هوشمند می توان برنامه هایی برای پردازش توکن ها قرار داد … مثلا می توان برای دسته بندی آهنگ ها برای هر آهنگ یک توکن مخصوص ساخت.

چرا واقعا خونیرث را باید انتخاب کنید؟

سفارشات اختصاصی

ارتباط و تماس و پشتیبانی

پرسش های متداول و کلی

کسب و کار آنلاین و تجارت الکترونیک